EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

По-скъп ток от 1-ви април + позиция

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

По-скъп ток от 1-ви април + позиция

mail06:05 | 01.04.2017прегледи 3033 коментарикоментари 0


От 1 април цената на електроенергията за битови потребители ще се повиши с близо един процент. Увеличението на цената, различно за всяко ЕРП, беше обсъждано днес на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране.
За клиентите на "ЧЕЗ-България" например цената на дневната тарифа се увеличава с 0,96 на сто /0,17384 лв./kWh/, а на нощната - с 0,99 на сто /0,10021 лв./kWh/.
Увеличението на цената за бизнеса идва от увеличение на сумата за "Задължения към обществото" с почти 3,5 на сто, от 35,77 лв./MWh. до 37,02 лв./MWh.
От КНСБ посочиха, че поскъпването на природния газа, на водата и на електроенергията ще се отрази на възможностите за повишаване на заплатите на работниците.
Извънредното увеличение на цените на електроенергията се налага заради очакваното поскъпване на природния газ от 1 април с 29 на сто на сто, което пък влияе върху цената на тока, произвеждан по комбиниран способ.
Решението за поскъпване на природния газ ще бъде взето на закрито заседание на КЕВР на 31 март. Няколко дни по-късно КЕВР ще разгледа и поскъпване на топлинната енергия.
Председателят на КЕВР Иван Иванов посочи, че поскъпването на природния газ не може да се избегне и да се отложи до май, когато България трябва да предостави становище по предложените от Европейската комисия промени по договорите с "Газпром". По думите на Иванов промените в договорите с "Газпром" могат да намерят отражение в следващи евентуални промени на цената на синьото гориво, които по нормативна база са обсъждат на всеки три месеца.

Междувременно, АОБР изпрати писмо до председателя на КЕВР писмо относно предстоящото увеличение на цена Задължение към обществото и отражението му в крайната цена нa електроенергията. Ето какво се посочва в него:

През първите месеци на 2017 г.  държавната енергетика функционираше в условията на несигурност и непредвидимост, което изложи всички участници в системата на риск и изпитания. Форс мажорните обстоятелства доведоха до необходимост от извънредни мерки, които да гарантират сигурността на доставките и вътрешното потребление. Посочените трудности, както и липсата на прозрачност на пазара на балансираща енергия доведоха до съмнения за надеждността на електроенергийната система и подозрения за манипулации в ценообразуването.

            Особената политическа ситуация в страната през последните месеци доведе до необходимост от отлагане на редица мерки от страна на държавните институции, в това число и КЕВР – една от които беше частичното увеличението на цената на природния газ. Правим това уточнение тъй като увеличението на цената на електроенергията, посредством т.н. „Задължения към Обществото“ /ЗкО/, е в пряка причинно-следствена връзка с отложеното увеличение на цената на природния газ. Така нареченото „кръстосано субсидиране“, типично, доведе до дискриминационно отношение спрямо индустрията, която ще трябва да плати крайната сметка след края на отоплителния сезон.

            Логичният извод е, че предпоставките за своевременни действия от страна на КЕВР бяха налице още в началото на годината, но в резултат от забавените действия на регулатора индустрията ще понесе солидни загуби по изброените направления.

Изразяваме нашето  категорично несъгласие с предвиденото увеличение на цена „Задължения към обществото“. Бихме окачествили подобна мярка като „най-мързеливото“ решение за сектор електроенергетика. Смятаме, че резервите и буферите в сектора са достатъчна предпоставка за прогреса към пазарни отношения, което към настоящия момент не се осъществява. Не намираме логика в необходимостта от увеличение на ценообразуващите елементи за високоефективното комбинирано производство, най-вече с оглед края на отоплителния сезон. Остава впечатлението, че въпросните когенерации изпитват остра необходимост от покриване на неясни разходи, оптимизирайки цената за количествата енергия, която подлежи на изкупуване от НЕК на преференциални цени. Смятаме, че е налице противоречие с генералната концепция за високоефективно комбинирано производство, а именно – производството на електроенергия да е съпътстваща, а не основна дейност, която е от естество да предизвика сътресения в ценовите компоненти за всички крайни потребители.

            Настояваме КЕВР да потърси по-усърдно алтернативните възможности за оптимизиране на цените, които да не водят до увеличение на цена ЗкО на всеки няколко месеца. В настоящето положение енергоемкият бизнес е поставен под натиска на едновременното увеличение на цена на природния газ и електроенергията и то в период, който се очаква генералното потребление да намалява. Остава впечатлението за избирателност на действията на регулатора, обоснована от обстоятелства намиращи се извън пазарните принципи. Липсата на мерки, които да доведат до пълна либерализация на енергийните пазари затруднява достатъчно едрия бизнес, който към настоящия момент ще трябва да търпи и последиците от закъснелите действия на регулатора.

Призоваваме Ви да преразгледате решението си за предстоящото увеличение на цена ЗкО, в противен случай ще бъдем принудени да изразим недоволството си по начин, какъвто поискат нашите членове.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg