АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Икономистите посочват комбинация от фактори, които стоят зад тази отрицателна тенденция: високите цени на жилищата и нестабилните форми на заетост намаляват чувството за материална сигурност сред младите хора, пандемията и войната в Украйна увеличават несигурността, както и затягането на законите за абортите през 2021 година.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


За 2024 г. у нас са приключили две дела и решенията са били за тяхното прекратяване. Осем дела остават "висящи", сочат данните. По-голям брой нерешени дела има само в Полша (22) и Унгария (16), като нашата страна е една от седемте в ЕС, за които има данни, без нито едно повдигнато обвинение по подобни проверки.


Законопроект, който цели разрешаване на проблемите с прекъсванията на електроснабдяването в редица населени места в страната, е изготвило Министерството на енергетиката. Това каза енергийният министър Жечо Станков на парламентарния контрол в Народното събрание, където му бяха зададени три въпроса, свързани с честите прекъсвания на електроподаването в общините Кочериново, Разлог и Петрич.


Полша е увеличила златните си резерви с допълнителни 12 тона, следвана от Чехия с 3 тона и от Китай, Турция и Киргизстан - всяка с по 2 тона.


Въвеждат се ясни правила, което означава, че "когато цените на едро падат, доставчиците ще бъдат задължени по закон да прехвърлят тази промяна на клиентите", уверява федералното правителство. Една от целите е да се намалят разходите за електропреносната мрежа.


Най-високо е нивото на безработицата през април в Испания (10,9 на сто), Финландия (9,1 на сто) и Швеция (8,5 на сто). Най-ниско е в Чехия и Малта (по 2,7 на сто), в България и Полша (по 3,3 процента), и Германия (3,6 на сто). Данните са сезонно изгладени.


На годишна база растежът на БВП се е забавил незначително до 3,8 на сто през тримесечието, приключило в края на март, от 3,9 на сто през предходното тримесечие. Сезонно некоригираният БВП също е нараснал с 3,2 на сто на годишна база, потвърждавайки първоначалните данни, след ръст от 3,4 на сто през последното тримесечие на миналата година.


8 юли - на тази дата Съветът по икономически и финансови въпроси на ЕС (Екофин) ще одобри окончателното решение за приемане на България в еврозоната. ЕП ще приеме становище по въпроса — акт с консултативен характер, но с голямо политическо значение. Официално ще бъде обявен и фиксираният курс на лева към еврото, който по закон е 1 евро = 1,95583 лева.