АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектът за нов мост над река Дунав между Гюргево (Румъния) и Русе (България) напредва чрез обявяването на търг за изработване на предпроектно проучване (Техническо и икономическо обосноваване). Подадени са 11 оферти от международни консорциуми и компании от Румъния, Турция, Италия, Испания, Япония, България, Португалия и Южна Корея.


Преобразуването на жилищните сгради в Германия, Франция, Италия и Испания в щадящи климата до 2050 г. ще струва около 3 трилиона евро, става ясно от цитирано от икономическата телевизия Н-ТВ ново проучване – съвместен анализ на застрахователната група Allianz и кредитния застраховател Allianz Trade.


Според актуалните прогнози на ОИСР до 2060 година населението в трудоспособна възраст в Австрия ще намалее с около 24%, а в Германия – с 23%. Прогнозираният спад във всички 38 държави членки на ОИСР е средно 8 %, съобщи Австрийското радио и телевизия (ОРФ).


Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Индексът на потребителските цени се покачва до 2,2 на сто през юни след 2 на сто през май. Икономисти очакваха инфлацията да остане без промяна.


Фестивалът запазва фокуса си върху изследването на космоса и STEAM областите и продължава да бъде вдъхновяващо образователно събитие за деца на всякаква възраст, техните родители и учители.


Кампанията „Значението на добрата храна“ цели да идентифицира проблема със затлъстяването на децата в училища възраст, като предложи алтернативи за преодоляването му – разнообразна храна и сезонни български плодове и зеленчуци.


Най-високо е нивото на безработицата през април в Испания (10,9 на сто), Финландия (9,1 на сто) и Швеция (8,5 на сто). Най-ниско е в Чехия и Малта (по 2,7 на сто), в България и Полша (по 3,3 процента), и Германия (3,6 на сто). Данните са сезонно изгладени.


През 2024 г. нивото на безработица за лицата на възраст 15-74 години в ЕС спада до 5,9 на сто от работната сила, което е исторически най-ниско ниво от началото на времевата поредица през 2009 г. Равнището на дългосрочната безработица като процент от работната сила е 1,9 на сто през 2024 г. Това също е най-ниското ниво от началото на отчитането.