АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В изпълнение на тръжния календар на ENTSOG (Европейската асоциация на операторите на преносни системи), на платформата за резервиране на капацитет RBP "Булгартрансгаз" проведе търгове за твърд годишен капацитетен продукт на точките на междусистемно свързване със съседните страни.


Оборотът на завода в България през миналата година е надхвърлил 204 млн. евро, а след пускането на разширението се очаква да достигне 250 млн. евро до 2027 година. Новата сграда е с площ от 24 819 кв. м и е на три нива.


Докато София запазва позицията си като най-скъпия град за покупка на жилище, регионалните центрове - Варна, Пловдив, Бургас и особено Русе - показват изключително активен ръст в цените и интереса към покупка, съобщиха от портала за имоти Zimoti.com.


На 7 юли ще се проведат търговете за непрекъсваем капацитет, а на 21 юли - за прекъсваем. Капацитетът на междусистемните точки (IP) с Трансадриатическия газопровод и с гръцкия преносен оператор DESFA ще се предлага на платформата PRISMA, докато капацитетът в точката при Стара Загора с „Булгартрансгаз“ ще бъде достъпен на платформата RBP.


Констатираният ръст на цените в търговските обекти е в 25 града - Кюстендил, Ботевград, Ямбол, Бургас, Несебър, Сливен, Видин, Плевен, Монтана, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Смолян, Кърджали и Велинград, каза Росен Карадимов.


Общата стойност на допустимите разходи за проекта по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. е 1 990 566 369,31 лева, като безвъзмездна финансова помощ /БФП/ се отпуска за сумата до 1 025 327 828,19 лева.


“Изграждането на достатъчно транспортни връзки между Егейско море, Черно море и река Дунав ще допринесе за икономическото развитие на регионите”, подчерта Караджов. Проектите на българска територия включват участъците Кулата-Видин, Свиленград-Русе и бъдещата АМ “Черно море”.


Общата стойност на инвестицията за двата участъка е близо 2 млрд. лв., като над 1 млрд. лева са безвъзмездна помощ от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС. Магистралата е част от основната TEN-T мрежа и от европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море.


Предприятието стопанисва държавните горски територии в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Според справките на СЦДП за дейностите по опазване на горските територии през април са проверени 446 превозни средства, 19 ловци и 191 други физически лица, извършвали дейности в горите, информират от СЦДП - Габрово.


Тази година кампанията ще се проведе в общо 10 български града. След Враца, инициативата ще продължи в Карлово на 10 май, в Пловдив на 11 май, Кюстендил – 18 май, Русе – 25 май и в Бургас на 1 юни. През есента „Книги за смет“ ще се проведе във Варна на 20 септември, Шумен – 21 септември, Велико Търново – 22 септември и ще завърши в София на 28 септември.