АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Целта за 60% обновени сгради до 2050 г. може да бъде реалистична, ако се въведат ясни правила, стабилна методология и дългосрочен хоризонт за постепенно въвеждане на самоучастие от страна на собствениците.


България трябва да си постави много по-амбициозна цел - до 2050 г. да са санирани 60 на сто от всички многофамилни жилищни сгради. Този процес трябва да върви равномерно и да има ясни ставки.


Целта е постигане на нулеви емисии от сградния фонд в Албания до 2050 година. Предвидените за реновиране сгради са с площ 60 милиона квадратни метра.


От изповяданите сделки през миналата година от чужденците, закупили имоти, на второ място са български граждани. Купуват предимно имоти в ценова рамка до 150 хиляди евро за места за почивка. Нямат интерес към новопостроени сгради. Няколко от сделките са на цени над 400 хиляди евро.


Община Стара Загора подписа договори за безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 57 206 895.73 лева за енергийно обновяване на 23 многофамилни жилищни сгради в град Стара Загора, съобщи общината.


Ръстът при доставените през 2025 и 2026 г. жилища – до планираните 210 000, двойно повече спрямо предходните три години – вероятно ще доведе до рекордно увеличение на предлагането, което ще намали цените с не повече от 15 на сто, прогнозира агенцията.


В началото на годината в столицата бяха завършени седем нови индустриални сгради с обща площ от 48 000 кв. м. Пет от тях са предназначени за собствено ползване от производствени и логистични компании, а останалите две са спекулативни обекти за отдавене под наем.


Това стана известно от думите на главния архитект на Община Бургас Тихомир Райчев. Той разясни, че към края на януари тази година 144 от тях са в добро състояние. За опасни са обявени четири сгради - паметници на културата.


Новопостроените жилища в тях са 4 086. Със стоманобетонна конструкция са 75.9%, с тухлена - 19.3%, с друга - 4.2%, а с панелна - 0.6%. Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (77.2%), следвани от жилищните кооперации (15.9%).


През март се наблюдава увеличение спрямо предходния месец при специализираните строителни дейности с 3,4 процента, както и в строителството на съоръжения с 3 на сто. В същото време е отчетено понижение при продукцията от строителството на сгради с 0,6 процента, сочат още данните на НСИ.