АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Макар надеждите на запада, че техните санкции ще предизвикат иконономическа криза в страната да не се оправдават, високата инфлация и слабата рубла създават предпоставки за повишаване на лихвите и налагането на по-строг капиталов контрол, за да се предотврати изтичането на средства от страната.


Причината е в ниските цени на пшеницата на международните пазари и високата себестойност на продукцията у нас. Същото е положението и при търговията на слънчоглед и царевица от новата реколта. В същото време добивите са по-ниски в сравнение с предходни години заради сушата.


Производителите на мека мебел отчитат загуби от около 10 на сто, а тези на кухненско оборудване - от 2 на сто, но ако бъде отчетена високата инфлация реално те стават по-високи.


Производителите обясняват високата цена със скъпия ток, суровини и увеличеното заплащане на работниците. Дори производителите на зехтин препоръчват на клиентите, ако могат да закупят сега количество и за следващата година.


На 27 юли цената на виетнамския натрошен ориз се повиши до 550-575 щатски долара (щ.д.) за тон, което е най-високата стойност от 2011 г. насам. През предходната седмица тя беше едва 515-525 щ.д. за тон.


През януари правителството и „Енжи“ постигнаха принципно споразумение за запазване на двата реактора в експлоатация за по-дълго време, но от компанията поискаха максимално високата сума за извеждането от експлоатация на другите централи и за изхвърлянето на ядрените отпадъци.


Веселин Бекяров, главен валутен дилър за България в iBanFirst, анализира кои са основните фактори за високата инфлация в България и влиянието, което тя ще окаже върху перспективите за въвеждане на еврото.


Цените на диамантите на международните пазари са спаднали средно с 18% спрямо най-високата им стойност, регистрирана през февруари 2022 г. Само от началото на годината тези скъпоценни камъни са поевтинели с 6,5 на сто и цената им ще продължи да спада, прогнозират анализатори.


Най-високата санкция за нелоялна търговска практика е до 50 000 лв., която, според него, е крайно недостатъчна и несъразмерна спрямо колективната щета, която нанасят търговците по този начин.


Глобалното търсене на ядки кашу, консумирани като леки закуски или използвани за готвене и десерти, спадна след края на пандемията от коронавирус под натиска на множество фактори, включително високата инфлация и увеличено производство. Това е довело и до спад на цените на кашуто.