АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За поредна година начело на класацията са Хонконг и Сингапур, а на дъното - Венецуела и Зимбабве. България леко подобрява резултата си след спада през пандемията.


През август 2024 г. производствените цени в индустрията нараснаха с 0,4 на сто на месечна база. Увеличение имаше в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 9 на сто, докато в добивната промишленост беше регистрирано намаление - с 1,9 на сто, както и в преработващата промишленост - с 1,7 на сто, показа справка в НСИ.


Очаква се през четвъртото тримесечие на годината да постъпят втори и трети транш по Механизма за възстановяване и устойчивост в общ размер на над 4,4 млрд. лв., което ще компенсира напълно натрупания дефицит по сметките за средства от ЕС (в размер на над 1,8 млрд. лв.), респективно текущо ще подобри салдото по КФП.


Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за октомври в размер на 61,01 лв. за мегаватчас (MWh) или 31,19 евро/MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.


През второто тримесечие на 2025 г. произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) възлиза на 52 363.9 млн. лв. по текущи цени според предварителните данни. На човек от населението се падат по 8 140 лв. от стойностния обем на показателя.


Германската инфлация е достигнала 2,4 на сто през септември, сочат предварителните данни на Федералния статистически институт Destatis.


През август 2025 г. активите на банковата система нарастват с 2,4 млрд. лв. (1,2 на сто) до 203,3 млрд. лв. През периода се увеличават кредитите и авансите (с 1,6 млрд. лв., 1.3 на сто) и дълговите ценни книжа (с 881 млн. лв., 2,5 на сто), като дяловете им в структурата на балансовите активи в края на месеца са съответно 63,7 процента и 17,7 процента (63,7 процента и 17,5 процента в края на юли).


Годишният ръст на цените на непреработените храни спада до 4,8 на сто от 5,6 на сто. От друга страна, инфлацията на регулираните енергийни продукти се ускори до 3,0 на сто от 2,7 на сто, а тази на преработените храни се повиши до 3,0 на сто от 2,7 на сто.


Основният лихвен процент у нас дълги години беше на нулево ниво, но в края на септември 2022 г. започна поредица от повишения. ОЛП тогава не беше повишаван от 2016 година, като през декември 2023 г. достигна връх 3,80 на сто.


Само през второто тримесечие приходите от чуждестранните туристи възлизат на 3,5 милиарда евро, което е увеличение със 190,2 милиона евро (5,7%) в сравнение със същия период на миналата година.