АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На 25 ноември 2004 г. министърът на финансите Милен Велчев и управителят на БНБ Иван Искров подписват споразумение за съвместни действия за ускореното присъединяване на България към Икономическия и валутен съюз (ИВС) и успешното въвеждане на еврото в България през 2009/2010 година.


До края на 2026 година трябва да бъде подписан договорът за строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", каза министърът на енергетиката Жечо Станков при откриването на Международната ядрена конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност".


В кампания 2024 по схеми, мерки и интервенции по линия на директните плащания, са приети 63 431 заявления. Изплатените субсидии по тях са в размер на 2 млрд. и 57 млн. лв.


По сметките на 31 бенефициери постъпиха първите плащания от близо 1,5 млн. лв. (1 462 501 лв.) за договорени 32 проекта по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027. Припомняме, че програмата е одобрена от ЕК в края на ноември 2023 г.


Създаването на едноличното акционерно дружество (ЕАД) със 100 % собственик на капитала Министерство на земеделието и храните е възложено със Закона за държавния бюджет. Целта е изграждането на магазинна мрежа с български стоки и продукти от първа необходимост с минимална надценка.


Всяка държава членка носи крайната отговорност за управлението на отработено гориво и радиоактивни отпадъци, генерирани в нея. Посочената директива е транспонирана в българското законодателство със Закона за безопасно използване на ядрената енергия.


Разрешителни за строежа на 32 100 жилища са били издадени в Австрия през 2024 г., сочат данни на Статистическата служба на Австрия. Това представлява спад от 8,5 на сто спрямо 2023 г. и е най-ниското равнище от 2010 г. насам, посочват пазарни анализатори.


“Компаниите ще оценят предвидените промени, защото това ще облекчи процедурите и условията за сертифициране и подкрепа на инвеститорите. На следващо място ще съкрати допълнително сроковете за административно обслужване", каза заместник-министър Дановски и допълни, че те ще бъдат с една трета по-кратки от от предвидените в съответните нормативни актове.


Те ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства.Това предвижда МРРБ с промени в Закона за движението по пътищата. Те са разработени след решение на Съда на ЕС.


НС одобри на първо четене два законопроекта за изменения в Закона за енергетиката – на "БСП-Обединена левица“ и на Има такъв народ“ (ИТН), и отхвърли законовите промени на "Възраждане". И трите законопроекта са свързани с отлагане либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители.