АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Основната цел на кръглата маса е да даде повече гласност на проблема с агресивните търговски практики на китайските онлайн платформи за търговия, които предлагат продукти със съмнително качество и без проследимост. Това, от една страна, крие риск за здравето на потребителите, а от друга компрометира установените вече в Европа, а и у нас устойчиви търговски практики. В дългосрочен план е предпоставка за сериозни негативи върху околната среда,...
По данни на ОИЦ - Благоевград на територията на областта най-много проекти, финансирани от ЕСИФ, са реализирани в Община Благоевград, следвана от Петрич и Гоце Делчев. Община Благоевград и Община Банско заемат челните позиции в анализите по отношение на вече изплатените средства.
Намибия планира да заколи 723 диви животни, включително 83 слона, и да раздаде месото на хората, които се борят да се изхранват поради тежката суша в Южна Африка, съобщи Ройтерс, позовавайки се на министерството на околната среда на страната.
В София се проведе международен семинар "Умения и знания за интелигентни и високоефективни сгради", организиран от екипа на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" и техните партньори по международните проекти OutPHit, nZEB Ready, SMART2 и DiVIRTUE.
Едно от основните постижения на партньорите се състои в разработването на пет пилотни приложения на кобота в различни промишлени сектори - автомобилостроене, строителство, електроника, производство на полиуретанови изделия и занаятчийство.
Най-засегнати са областите Ловеч (24.9%), Търговище (19.0%), Благоевград (14.8%) и Перник (12.9%). Данните са от публикацията на НСИ „Околна среда 2022“. В нея е включена информация от статистическите изследвания, свързани с околната среда за периода 2017 - 2022 година.
Последните данни на МОСВ към юли 2024г. сочат, че състоянието на няколко ключови язовира у нас е критично и нивото им е по-ниско отколкото минали години. Хидроенергийният сектор – едновременно потърпевш, но и даващ решения за справяне с климатичните промени.
До средата на 2024 година в България са похарчени над 20 млрд. лева европейски средства по оперативни програми. Най-голямо финансиране са получили разширение на метрото в София – различни участъци от трета линия; АМ“Струма” и тунел “Железница”; и др.
Резултатът е, че в цяла България никнат като гъби спорни проекти за изгаряне на отпадъци, въпреки опасността за здравето на хората и околната среда. Според данни от НСИ и Евростат за 2021 г., България постига 28.2% рециклиране при поставени цели от 60% рециклиране до 2030 г., 65% до 2035 г. и 10% депониране.
Далматинският мед стана 51-вият хърватски продукт, вписан в регистъра на ЕС за защитени наименования за произход и защитени географски указания, съобщи хърватското Министерство на селското стопанство, горите и водите.