АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


България ще вложи повече от 1,5 млрд. евро в модернизирането на жп връзка от София до границата с Република Северна Македония. „Това направление е не само ангажимент, произтичащ от членството ни в НАТО, Договора за добросъседство и неговите Протоколи, но е знак и за желанието ни за приятелство между хората от двете страни на границата“, посочи Караджов.


Поклонническият туризъм в България се развива с устойчив темп от 5 до 10 на сто годишно и представлява не само религиозно, но и културно пътуване, което отговаря на търсенето на съвременния турист за смислено преживяване.


Основните страни, от които идват работници, са Русия и Турция. Наблюдава се значителен ръст на работници от Узбекистан, Киргизстан, Непал, Индия и Бангладеш.


Летище „Васил Левски“ – София получи най-високото отличие на ACI EUROPE в категорията 5 до 10 милиона пътници. В Европейската асоциация на летищата ACI Europe членуват над 600 летища от 55 страни, които осигуряват над 95% от търговския въздушен трафик в Европа.


FlixBus разширява летните си маршрути, свързващи Румъния, България и Гърция. Новите сезонни линии свързват Румъния, България и Гърция и подкрепят устойчивия туризъм и достъпната мобилност.


Вертикалният коридор е стратегически проект, чиято цел е чрез разширение и усилване на съществуващите мрежи да се пренасят допълнителни количества газ от надеждни и разнообразни източници като САЩ, Азербайджан, Египет и други от юг на север за страни от Централна и Източна Европа.


Развиващите се страни са отчели приток на преки чуждестранни инвестиции в размер на 435 млрд. долара, което е средно около 2,3 на сто от техния брутен вътрешен продукт (БВП) и е едва половината от пика, наблюдаван през 2008 година.


Започна участието на български производители на консервирани продукти във водещото европейско изложение Free From Specialty Food & Wine 2025, което превърна Виена в средище на хиляди хранителни продукти и марки от различни страни.


Втората по големина икономика в света предлага безмитен и безквотен пазарен достъп на най-слабо развитите страни, включително много африкански страни, но новата инициатива ще изравни условията, като предложи подобен пазарен достъп и на страните със средни доходи.


През периода януари - април 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 26 498.4 млн. лв., което е с 4.8% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. През април 2025 г. общият износ на стоки възлиза на 6 583.3 млн. лв. и намалява с 11.6% спрямо същия месец на предходната година.