АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши трите си водещи лихви с по 0,25 процентни пункта (25 базисни пункта), съобщава институцията на страницата си. Това е десето поредно повишение на основните лихвени проценти на ЕЦБ.


Според данните на американската асоциация заемите за закупуване на жилища са спаднали с 2,1 на сто през миналата седмица спрямо предходната седмица, като съответният индекс е достигнал сезонно коригирана стойност от 141,9 пункта. Това представлява спад с около 28 процента в сравнение с година по-рано, както и минимум за индекса от април 1995 г.


Причината за срива им са повишаващите се лихвени проценти по ипотечните кредити и ограничения брой жилищни имоти, които се предлагат за продажба, според Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти в САЩ.


Към края на юни вземанията по кредити на дружествата, специализирани в кредитиране (известни и като фирми за бързи кредити), са 4,926 млрд. лв. (2,6 процента от прогнозния БВП) при 4,119 млрд. лв. (2,5 процента от прогнозния БВП) в края на юни 2022 г., съобщават от БНБ.


Базовата печалба преди лихви и данъци (EBIT) на ТУИ за периода възлиза на 169 милиона евро.Приходите на корпорацията нарастват до 5,3 милиарда евро - с 19 на сто над 4,4-те милиарда евро, постигнати през същия период на миналата година.


Изненадващото решение на правителството да въведе данък от 40 на сто върху "сръхпечалбите", генерирани от банките заради високите лихви, доведе до срив на ценните книжа във финансовия сектор на борсата.


Според статистиката кредитите на нефинансовите предприятия в края на второто тримесечие на годината са 152 000 броя, като се увеличават на годишна база с 2,5 процента. Размерът им е 43,025 млрд. лева, което е увеличение с 8,5 процента на годишна база. Спрямо края на предходното тримесечие броят им намалява с 0,3 процента, а размерът им се увеличава с 2,3 процента.


Печалбата им за полугодието е 1,7 млрд. лв., което е с 672 млн. лв., или с 66% повече спрямо първите шест месеца на миналата година. Основната причина за това е нарастването на доходите на банките от лихви и такси.


С повече от 3000 подадени заявления за бюджет над 4 млрд. лв при наличен ресурс за около една четвърт от сумата, огромният интерес и осъзнатата необходимост от страна на собствениците са безспорен факт, посочват от Коалицията.


Активите на банковата система през първото тримесечие на 2023 г. нараснаха с 5.2 млрд. лв. (3.4%) и в края на март възлязоха на 160.6 млрд. лв. Спрямо края на декември 2022 г. се увеличиха балансовите кредити и аванси, както и размерът на позицията „пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане“, докато дълговите ценни книжа намаляха.