АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши трите си водещи лихви с по 0,25 процентни пункта (25 базисни пункта), съобщава институцията на страницата си. Това е десето поредно повишение на основните лихвени проценти на ЕЦБ.


Предложението за увеличаване на годишния фиксиран данък, плащан от собствениците на апартаменти, от 40 на 200 евро на легло годишно беше подложено на обществено обсъждане.


Базовата печалба преди лихви и данъци (EBIT) на ТУИ за периода възлиза на 169 милиона евро.Приходите на корпорацията нарастват до 5,3 милиарда евро - с 19 на сто над 4,4-те милиарда евро, постигнати през същия период на миналата година.


Изненадващото решение на правителството да въведе данък от 40 на сто върху "сръхпечалбите", генерирани от банките заради високите лихви, доведе до срив на ценните книжа във финансовия сектор на борсата.


Според статистиката кредитите на нефинансовите предприятия в края на второто тримесечие на годината са 152 000 броя, като се увеличават на годишна база с 2,5 процента. Размерът им е 43,025 млрд. лева, което е увеличение с 8,5 процента на годишна база. Спрямо края на предходното тримесечие броят им намалява с 0,3 процента, а размерът им се увеличава с 2,3 процента.


Печалбата им за полугодието е 1,7 млрд. лв., което е с 672 млн. лв., или с 66% повече спрямо първите шест месеца на миналата година. Основната причина за това е нарастването на доходите на банките от лихви и такси.


Активите на банковата система през първото тримесечие на 2023 г. нараснаха с 5.2 млрд. лв. (3.4%) и в края на март възлязоха на 160.6 млрд. лв. Спрямо края на декември 2022 г. се увеличиха балансовите кредити и аванси, както и размерът на позицията „пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане“, докато дълговите ценни книжа намаляха.


Минималната данъчна ставка е една от двете части от глобалната реформа на корпоративния данък, подписана от 138 страни. Целта е да се попречи на големите корпорации да прехвърлят печалбите си към данъчни убежища, а мултинационалните компании да плащат данъци там, където оперират.


Шест страни – Хърватия, Чехия, Гърция, Малта, Португалия и Испания – не прилагат данък върху минималната заплата , а в Латвия и Холандия средният данък върху личните доходи е много малък.


Данъчни политики за подобряване на въздействието върху околната среда и здравето на човека представи Михаил Калапчиев, мениджър в данъчната практика на EY Bulgaria, по време на Софийския икономически форум IV, който се организира в „София хотел Балкан“.