АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Към 31 декември 2024 г. със стартирани дейности са 99,9% от всички 1969 сгради с действащи договори за целево финансиране. Общият брой на реновираните блокове в страната от старта й през 2015 г. до края на 2024 г. е 1968.


Преобразуването на жилищните сгради в Германия, Франция, Италия и Испания в щадящи климата до 2050 г. ще струва около 3 трилиона евро, става ясно от цитирано от икономическата телевизия Н-ТВ ново проучване – съвместен анализ на застрахователната група Allianz и кредитния застраховател Allianz Trade.


В Националния план за възстановяване и устойчивост има стотици проекти, засягащи всички сектори на обществения и икономически живот – от проекти за подкрепа за бизнеса, до мерки за енергийна ефективност в жилищни сгради, през железопътен транспорт, целенасочена подкрепа за наука, а най-вече мерки, свързани с декарбонизацията и зеления преход, посочи още Дончев.


Целта за 60% обновени сгради до 2050 г. може да бъде реалистична, ако се въведат ясни правила, стабилна методология и дългосрочен хоризонт за постепенно въвеждане на самоучастие от страна на собствениците.


България трябва да си постави много по-амбициозна цел - до 2050 г. да са санирани 60 на сто от всички многофамилни жилищни сгради. Този процес трябва да върви равномерно и да има ясни ставки.


Целта е постигане на нулеви емисии от сградния фонд в Албания до 2050 година. Предвидените за реновиране сгради са с площ 60 милиона квадратни метра.


От изповяданите сделки през миналата година от чужденците, закупили имоти, на второ място са български граждани. Купуват предимно имоти в ценова рамка до 150 хиляди евро за места за почивка. Нямат интерес към новопостроени сгради. Няколко от сделките са на цени над 400 хиляди евро.


Община Стара Загора подписа договори за безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 57 206 895.73 лева за енергийно обновяване на 23 многофамилни жилищни сгради в град Стара Загора, съобщи общината.


Проучването, изготвено от екип на Зеления център, БФБ, както и консултантите проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова, проф. д-р Даниела Бобева, доц. д-р Марина Стефанова и др., обхваща 214 български дружества, включително банки, държавни предприятия, публични дружества и енергийни компании.


Към момента на приключване на „стачката“, загубата за икономиката на София и страната би била 94.5 млн.лв. за един работен ден, „отнет“ от „стачката“. Ако се вземат предвид „спестените“ за момента разходи за дневни инвестиции в градския транспорт на София, загубата е приблизително 90 млн.лв. на ден или 45млн.лв. при допускане, че действително непроизведената БДС е за половин работен ден –...