АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Групата на производителите на петрол ОПЕК+, сред които е и Русия, прогнозира, че световното търсене на суровината ще расте, особено през летните месеци. Това заяви руският президент Владимир Путин в изказване пред репортери в беларуската столица Минск.


Новото споразумение придвижа засилване на сътрудничеството в множество сектори и подкрепа за нарастването на обема на търговията между двете страни. Водещите турски фирми в Русия посочиха строителния бранш като основен приоритет.


То се намира в Донецка област. Находището в Шевченко, открито през 1982 г., заема около 40 хектара, съдържа повече от 90% силно минерализиран Сподумен, от който може да се извлича литий без капиталоемки технологии. Освен това на площадката Шевченко са открити и находища на редки метали - тантал, ниобий, берилий, цезий и рубидий.


Словашкият премиер Роберт Фицо заяви на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, че не е готов да подкрепи наказателните мерки, насочени срещу финансовия и енергийния сектор, като се аргументира със своите опасения за вноса на газ в страната.


Споразумението следва първоначалните преговори в Женева в началото на май, които доведоха до отлагане на наложените взаимно нови мита върху вноса за 90 дни.


Ще бъде изградена станция за съхранение на енергия в Шанхай, използвайки своите батерии Megapack. Сделката е на обща стойност от 4 млрд. юана (около 556 млн. щатски долара) и бележи експанзията на Tesla на процъфтяващия китайски пазар за съхранение на енергия.


Мярката засяга широк спектър от медицински консумативи - от маски и превръзки до машини и роботи, които са пазар на стойност 150 млрд. евро в ЕС. Тя "има за цел да насърчи Китай да сложи край на дискриминацията спрямо медицинските изделия, които се произвеждат в ЕС", се посочва в съобщение за медиите на Комисията.


Основните страни, от които идват работници, са Русия и Турция. Наблюдава се значителен ръст на работници от Узбекистан, Киргизстан, Непал, Индия и Бангладеш.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


"Възприемането на руската икономика като базирана на суровини и зависима от износа на въглеводороди очевидно е остаряло", каза Путин, добавяйки, че икономиката е нараснала с 1,5 на сто през първите четири месеца на 2025 г., а инфлацията се е свила до 9,6 на сто.