АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Темпът на нарастване на потребителските цени в Германия се стабилизира през последните години, след като инфлацията достигна 8,8 на сто в края на 2022 г. след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и е на си най-ниското от октомври 2024 г.


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


"Възприемането на руската икономика като базирана на суровини и зависима от износа на въглеводороди очевидно е остаряло", каза Путин, добавяйки, че икономиката е нараснала с 1,5 на сто през първите четири месеца на 2025 г., а инфлацията се е свила до 9,6 на сто.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Инфлацията от началото на годината (май 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 1.9%, а средногодишната инфлация за периода юни 2024 - май 2025 г. спрямо периода юни 2023 - май 2024 г. е 2.8%.


EUIPO призовава за борба с фалшивите храни и напитки в ЕС. Виното и спиртните напитки са с най-висок процент на фалшифициране, със загуби в продажбите от 2,289 млн. евро годишно и почти 5700 загубени работни места в ЕС. Само в България всяка година се губят 41 млн. евро от продажби


Най-голямо увеличение на годишна основа е отчетено при цените в сектора на образованието - 71,67 на сто. Разходите за жилището и бита са се повишили с 67,43 на сто. При храните и безалкохолните напитки е отчетено увеличение от 32,87 на сто. Най-слабо увеличение на цените има при облекло и обувки - 14,12 на сто, комуникации - 19,25 на сто и транспорт - 24,59 на сто.


Инфлацията, измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се забавя с 0,1 процентни пункта спрямо тази отчетена за април (2,2 на сто).