АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Швеция, Гърция, България, Кипър, Финландия, Португалия и Нидерландия са държавите с най-добри резултати по отношение на разходите, докато Унгария, Чехия, Малта, Латвия и Естония имат най-висок процент на инвестиции по линия на политиката на сближаване, разпределени за проекти.


От 10-те продукта, цените на които се съпоставят във всички области на страната, най-голяма е разликата от 3.81 лева при кравето сирене (от 5.68 лв./кг в Добрич до 9.49 лв./кг в София), следват: кашкавалът "Витоша" с 3.00 лв. разлика (от 9.80 лв./кг в Стара Загора до 12.80 в Монтана.


Най-голям е броят на безработните за едно СРМ в областите Видин (18), Враца, Монтана и Търговище (по 15) и Разград (14). Най-малък пък е в областите Русе (4), столицата (5), Силистра и Кюстендил (по 6).


И седемте проекта са извън столицата, като три от тях се осъществяват във високотехнологични производства и услуги. Амбицията на МИ е до края на първата третина на 2021г. да сертифицира проекти за близо 600 млн.лв.


Комисията предложи да се даде възможност за допълнителни инвестиции от 8 милиарда евро в следващото поколение суперкомпютри и квантови технологии.


Цялата инвестиционна програма е с финансово осигурена. Средствата за основните обекти е гарантирано както от европейските програми, така също чрез целеви субсидии и с общински средства.


На 15 февруари 2021 г., за първи у нас стартира прием по мярката „Информиране в държавите членки“ от НППЛВС. Освен това до 19 февруари в ДФ „Земеделие“ се приемат заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Инвестиции в предприятия“ от НППЛВС 2019 – 2023 г.


В предприятието са открити 10 работни места, инвестирани са 700 000 лева, като 70 на сто от сумата е от оперативна програма "Иновации и конкурентноспособност" на ЕС, а останалите от фирма "Диахим".


В рамките на новия Инструмент на ЕС за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИССРМС) за периода 2021—2027 г. ще бъдат отпуснати до 7 милиарда евро за изпълнението на програмата, което би могло да мобилизира до 30 милиарда евро частни и публични инвестиции в региона през следващото десетилетие.


В следващите шест години над 12 млрд. лева трябва да направят България по-добро място за живот, възстановено от кризата, породена от пандемията.