АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


„Проблеми има в много елементи на икономическата среда. На първо място остава проблемът с недостига на квалифицирана работна ръка. Това ще продължава да бъде тежест на гърба на бизнеса. Цените на енергийните източници също предизвикват притеснения за следващата година. Разходите за труд вървят доста сериозно нагоре“.


Две положителни тенденции са отчетени за периода 2010-2017 г. – налице е подобряване на икономическата активност на работната сила, както и намаляване на равнищата на обезкуражените и дългосрочно безработните в България и доближаването им до средноевропейските равнища.


За 2020 година прогнозата за растежа беше занижено до 2,9% от 3,0%, което означава, че експанзията на световната икономика през тази и следващата година ще се окаже най-слабата след края на последната глобална финансова криза през 2008 и 2009 година.


Много страни, в които висшето образование е ценено и считано за водещо в света, преживява криза на достъпа до него от младите хора. Те нямат достатъчно средства, за да плащат за обучението си в университетите в собствената си страна, поради което вземат заеми за образование, които впоследствие плащат още много години след дипломирането си. Тази ситуация е типична например за САЩ.


Към юли 2019 г. общо изплатените средства по програми са около 36% от финансовата рамка за програмния период. За сравнение, към юли 2012 г. усвояването е около 25%.


Глобалните финансови активи намаляват през 2018 за първи път от финансовата криза насам. Приближаването на финансовите активи между по-бедните и по-богатите страни е в застой.


Икономическите перспективи са станали "по-мрачни" с поскъпването на швейцарския франк през последните месеци, което затруднява износа, като спадът в производствения сектор на Германия също играе негативна роля за низходящата ревизия на икономическата прогноза за 2019 година.


Целта на програмата е да насърчи икономическото развитие на кипърската турска общност с особен акцент върху икономическата интеграция на острова, подобряването на контактите между двете общности и с ЕС, и подготовката за аки комунитер (правото на Общността)", обяви ЕК.


Енергетиката, ВиК и социалната система са секторите, от които ще дойде неизбежно криза. Това каза икономистът Владимир Каролев. Той даде пример с „Топлофикация – София“, чиито дълг до края на миналата година е бил 850 млн., като прогнозира, че до края на годината може да стане 1 млрд.


Германското производство се сви с 0,1 процент в периода април - юни. Сходни данни се очакват и за тримесечието, което приключва в края на септември. В Берлин залагат, че до по-сериозна криза няма да се стигне, стига търговските конфликти да не ескалират, а Великобритания да напусне Евросъюза със сделка.