АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва ще подпише указ, установяващ критериите за отговор на неговото правителство на чуждестранни търговски мерки, засягащи бразилската икономика, съобщи пред журналисти в столицата Бразилия началникът на неговата канцелария Руи Коща.


Преобразуването на жилищните сгради в Германия, Франция, Италия и Испания в щадящи климата до 2050 г. ще струва около 3 трилиона евро, става ясно от цитирано от икономическата телевизия Н-ТВ ново проучване – съвместен анализ на застрахователната група Allianz и кредитния застраховател Allianz Trade.


Според едрите търговци проектозаконът не подобрява функционирането на веригата, а напротив – подменя принципите на пазарна икономика с държавна регулация на всеки аспект от отношенията между субектите по веригата на доставки на земеделски продукти и храни.


В анкетата, проведена сред 6000 потребители в Германия, Франция, Италия, Полша и Великобритания, германците изразяват най-ниска степен на увереност относно финансовите си перспективи през следващите 12 месеца, което отразява засилващия се натиск, породен от нарастващите разходи за живот.


Според данни на Браншовата камара на дървообработащата и мебелна промишленост (БКДМП) фирмите от бранша се ориентират към подобен тип проекти, за да покрият собствените си нужди от електроенергия, но и да отговорят на изискванията за преминаване към кръгова икономика и намаляване на въглеродния отпечатък.


Агенцията одобри удължаването на срока на експлоатация на 20 атомни електроцентрали и същевременно призова държавния оператор Е Де Еф (EDF) да подобри безопасността, както се посочва в становище на агенцията. Още през 2021 г. Агенцията за ядрена безопасност разреши удължаване на експлоатационния срок на 32 реактора от по-стар тип електроцентрали на до 50 години.


С новото престъпление причинителите на смъртоносни пътни инциденти, при които е налице поне едно утежняващо вината обстоятелство – по-специално употреба на алкохол или превишаване на разрешената скорост с най-малко 30 км/ч – ще бъдат преследвани по новия закон.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


За периода от януари до март брутният вътрешен продукт (БВП) на иберийската страна се е повишил с 2,8 на сто на годишна база, след като се разшири с 3,3 на сто през предходното тримесечие.