АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


За периода от януари до март брутният вътрешен продукт (БВП) на иберийската страна се е повишил с 2,8 на сто на годишна база, след като се разшири с 3,3 на сто през предходното тримесечие.


Засегнатите превозни средства са всички, оборудвани с въздушни възглавници, считани за рискови на остров Корсика и френските отвъдморски департаменти и територии, както и автомобили, произведени преди 2011 г. в континентална Франция, с изключение на Корсика.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


"Възприемането на руската икономика като базирана на суровини и зависима от износа на въглеводороди очевидно е остаряло", каза Путин, добавяйки, че икономиката е нараснала с 1,5 на сто през първите четири месеца на 2025 г., а инфлацията се е свила до 9,6 на сто.


Това се случва на фона на значителното забавяне на растежа, последвало две години на икономически подем. Макар че руската икономика показа неочаквана устойчивост през 2023 и 2024 г. в условията на санкциите, наложени от Запада в отговор на руската офанзива в Украйна, конюнктурата се променя от няколко месеца.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.


Втората по големина икономика в света предлага безмитен и безквотен пазарен достъп на най-слабо развитите страни, включително много африкански страни, но новата инициатива ще изравни условията, като предложи подобен пазарен достъп и на страните със средни доходи.


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.