АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейският парламент даде окончателно одобрение на поредица от нови правила на ЕС, целящи намаляване на отпадъците и ускоряване на прехода към кръгова икономика в ключови сектори - текстил, храни и автомобили.


Предотвратен е опит за незаконно отнемане на близо 5 милиона лева от водеща мултинационална компания, която работи в България от 2011 г. Българо-френската компанияосигурява над 90 работни места и изгражда нов завод в Плевен за 60 млн. лв. Това заяви на брифинг министърът на правосъдието Георги Георгиев, който е бил сезиран от инвеститора.


Над 150 компании - производители на електрически превозни средства, на батерии или оператори на зарядна инфраструктура, призоваха в открито писмо председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен "да не отстъпва" от плановете продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене в ЕС да бъдат забранени от 2035 г.


Инициативата е предназначена да ускори тестването и одобряването на ядрени проекти от следващо поколение извън националните лаборатории, като по този начин се проправи по-бърз път към търговско внедряване.


Преките чуждестранни инвестиции в промишлеността -възлизат на 14,432 млрд. евро, следва секторът на услугите (търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) - 7, 785 млрд. евро.


Регистрациите на автомобили в Европейския съюз са нараснали с 7,4 процента на годишна база 914 680 през юли, компенсирайки спада от 7,3 процента през юни.


575 леки автомобили, 405 - с висока проходимост 4х4 и 285 мотоциклета купува МВР за столичната и областните си дирекции. Обществената поръчка, документи по която са публикувани в Портала за обществени поръчки, е обявена с прогнозна стойност 126 514 133 лв. без ДДС, парите ще дойдат от фонда за пътна безопасност, който се пълни от глобите за шофьорите.


Заявената инвестиция от софийска фирма предвижда тя да бъде разположена в землищата на общо 6 населени места. Това са селата Качулка, Перуника, Рогач, Сбор, Красино и Чал в община Крумовград.


В основата на бъдещата централа са съвременните реактори ВВЭР-1200 от поколение III+. Тази технология отговаря на най-строгите международни изисквания за безопасност и вече се използва в Русия, Беларус, Турция, Бангладеш, Египет и Китай. Срокът на експлоатация на реактора е 60 години с възможност за удължаване с още 20 години.


Комисията за защита на конкуренцията одобри придобиването на съвместен контрол върху "Завод за оптика" АД в Панагюрище от страна на германското дружество "Карл Цайс Йена" ГмбХ и български инвеститори.