АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Възприемането на руската икономика като базирана на суровини и зависима от износа на въглеводороди очевидно е остаряло", каза Путин, добавяйки, че икономиката е нараснала с 1,5 на сто през първите четири месеца на 2025 г., а инфлацията се е свила до 9,6 на сто.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Това бележи важен етап в усилията на новото правителство да отвори икономиката след 14 години война и санкции, които изолираха Сирия от световната финансова система.


Икономиката на ЕС и еврозоната е нараснала с 0,6 на сто през първото тримесечие спрямо последните три месеца на 2024 г., показва втората оценка на Евростат. Корекцията на данните е във възходяща посока, след като експресната оценка, представена през май, показа ръст от 0,3 на сто.


Сътрудничеството обхваща всички сектори от икономиката, като във фокуса на съвместния мониторинг са секторите с висока социална значимост - храни, горива, фармация, телекомуникации, електронна търговия и финансови услуги.


Данните са ревизирани надолу спрямо зимната прогноза, публикувана през декември, когато ОИСР очакваше ръста на икономиката да бъде 2,8 на сто през 2025 г. и 2,6 на сто през 2026 г.


Най-високо е нивото на безработицата през април в Испания (10,9 на сто), Финландия (9,1 на сто) и Швеция (8,5 на сто). Най-ниско е в Чехия и Малта (по 2,7 на сто), в България и Полша (по 3,3 процента), и Германия (3,6 на сто). Данните са сезонно изгладени.


Икономистите от банка Credit Agricole публикуваха доклад, в който се посочва, че има три ключови области, които заслужават по-задълбочен анализ.


Влошаване на икономическата ситуация в България прогнозират 32 процента от респондентите в проучването, докато 24 процента смятат, че тя ще се подобри.


Към момента на приключване на „стачката“, загубата за икономиката на София и страната би била 94.5 млн.лв. за един работен ден, „отнет“ от „стачката“. Ако се вземат предвид „спестените“ за момента разходи за дневни инвестиции в градския транспорт на София, загубата е приблизително 90 млн.лв. на ден или 45млн.лв. при допускане, че действително непроизведената БДС е за половин работен ден –...