АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Износът на стоки от България за ЕС намалява с 4,2% през периода януари - април. През май общият износ на стоки възлиза на 6,5175 млрд. лв. и намалява с 4,6 процента спрямо същия месец на предходната година.


В сравнение със същия месец на миналата година през май германският износ се увеличава с 0,4 на сто, а вносът - с 4,2 на сто, въз основа на предварителни оценки на "Дестатис".


По данни за първото тримесечие на 2025 г. двустранният стокообмен бележи ръст от 7 процента спрямо същия период на предходната година, като българският износ за северната ни съседка се е увеличил с 18,9 процента.


През периода януари - април 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 26 498.4 млн. лв., което е с 4.8% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. През април 2025 г. общият износ на стоки възлиза на 6 583.3 млн. лв. и намалява с 11.6% спрямо същия месец на предходната година.


Лидер в ръста на виетнамския износ са скаридите, чийто износ е нараснал с 30 процента, следвани от пангасиуса, предаде виетнамската новинарска агенция ВНА.


Глобалната търговска война на президента на САЩ Доналд Тръмп и колебанията в търговските отношения между Китай и САЩ през последните два месеца създадоха значителни трудности за китайските износители и техните бизнес партньори от целия Тихоокеански регион и забавиха световния растеж.


Експортът на отбранителна и летателна техника за първите пет месеца на 2025 г. е нараснал с 29% на годишна основа до 2,98 милиарда долара, съобщи директорът на Агенцията за отбранителна индустрия в Президентството на Република Турция Халюк Гьоргюн в профила си в социалната мрежа Екс.


Стойността на износа на стоки от Хърватия достигна 6,1 милиарда евро през първите три месеца на годината, което е увеличение от 8,6% в сравнение със същия период на миналата година, а вносът е нараснал със 7,6% до 10,7 милиарда евро.


Не се очаква новите мита да окажат съществен негативен ефект върху българската икономика, а ако има такъв – ще се усети от бизнеса с лека забава. Ефектите ще бъдат непреки, защото България няма голям стокообмен със САЩ – едва 2-3% от всичкия износ, се отбелязва в анализ на ДСК.


Глобалната среда на несигурност, слабият износ, липсата на квалифициран персонал и поскъпването на труда водят до съкращения на персонал в индустрията. Ръстът при цените на храните и безалкохолните напитки допринася най-силно за динамиката на инфлацията.