АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


АПИ обяви обществени поръчки за строителен надзор при укрепването на анкерната стена на пътя Ботевград - София и при изграждането на нов мост на пътя Калояново - Хисаря.


“Изграждането на достатъчно транспортни връзки между Егейско море, Черно море и река Дунав ще допринесе за икономическото развитие на регионите”, подчерта Караджов. Проектите на българска територия включват участъците Кулата-Видин, Свиленград-Русе и бъдещата АМ “Черно море”.


Доц. Ивайло Михайлов - икономист и преподавател в Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" коментира конвергентния доклад за България.


Те са за проект „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо- румънски участък на р. Дунав - FAST Danube 2”, който ще е на стойност от 230 млн. евро без ДДС. Финансовите ангажименти на българската страна да са в размер на 111,8 млн. евро, в т. ч. безвъзмездни средства до 85%.


В 12 критични участъка ще има драгажни дейности, за да може да се осъществява плаване по реката и при много ниско ниво през летните месеци.


До момента са подменени стоманобетонни пътни панели с дължина 274 м. Монтират се корнизни панели и предпазна мрежа в зоната до железопътната инфраструктура.


Това стана по предложение на управителя на НОИ Ивайло Иванов, като осъвременяването ще бъде с дата 1-ви юли, ще бъде прилагане на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) - т.нар. „швейцарско правило“.


За икономическо развитие в района предстои завършване на съоръженията по жп линия „Карнобат-Синдел“ и изграждане на магистрала „Русе-Велико Търново“. Инвестиционните проекти са свързани с реконструкция и модернизация на пристанищни съоръжения и терминали в Лом, Русе и Варна, както и за специализирано оборудване за подобряване на корабоплаването по река Дунав.


Китай може да осигури $60 млрд. инвстиции. В списъка на подобренията са електрификация, нови вътрешни маршрути, мост в Истанбул и високоскоростна линия от Истанбул до Анкара. Китайският производител на оборудване CRRC Zhuzhou Electric Locomotive вече има завод в Турция.