АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.


Въпреки че нито една от компаниите не е разкрила точни данни, анализатори от сектора смятат, че стандартната каса от 20 половинлитрови бутилки може да поскъпне с около 1 евро (1,15 долара).


Тези средства са предназначени за осигуряване на специализирано оборудване и за системи за видеонаблюдение във връзка с предстоящата обмяна на каса в пощенски станции на банкноти и монети от левове в евро.


Това става ясно от анализа на данните от платформата за издаване по електронен път на „Протокол за предписване на лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса/ Районните здравноосигурителни каси (НЗОК/РЗОК)“. Системата беше пусната в експлоатация от Информационно обслужване на 1 март 2023 г., а от началото на юли 2023 г. РЗОК започна да приема единствено електронни протоколи.


За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.


Обмяната на левове в евро ще се извършва в 2230 станции на „Български пощи“ в населени места, в които няма банки. Правителството възложи на „Български пощи” ЕАД да извършва обмяна на каса на банкноти и монети от левове в евро за срок от 6 месеца, считано от датата на приемането ни в Еврозоната.


Здравната каса стартира от нулата дейността си през 2000 г. с бюджет в размер на 256 млн. лева разходи, а 25 години по-късно тя управлява над 8 милиарда лева ресурс.


„Очаквам още днес броят на електронните времеви печати в Националната здравноинформационна система (НЗИС) да достигне 1,5 млрд., регистрирани са 80 млн. прегледа, 45 млн. направления за прегледа, 45-47 млн. рецепти“, съобщи министърът на електронното управление.


Министърът на енергетиката Румен Радев. Той добави, че планираните ремонтни дейности са първото задълбочено обновяване на системите за контрол и турбинните компоненти. Те са на обща стойност 79 млн. лв., като повече от половината пари са предназначени за четвъртия хидроагрет.


Данните в единния регистър на държавната и общинска собственост ще започнат да се въвеждат от оторизираните за целта лица, след като те получат достъп до информационната система.