АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Общата сума на всички заеми на домакинствата (и НТООД), отпуснати от банките у нас, достига 50,051 млрд. лева към края на май, като нараства с 20,7 на сто на годишна база. За сравнение, към края на петия месец на миналата 2024 година сумата по кредитите е достигала 41,479 млрд. лева.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


Министерство на финансите на САЩ обяви в свой доклад, че няма големи търговски партньори, които да манипулират валутата си през 2024 г., но включи Ирландия и Швейцария в списък за наблюдение, като впоследствие швейцарската централна банка категорично отрече тези твърдения.


Лихвите се понижават до средно 2,45 процента, сочат данните на Българската народна банка. За сравнение, през преходния месец март средната годишна лихва по новите ипотечни заеми бе 2,46 процента, а през април 2024 година нивото възлизаше на 2,50 процента.


Собствениците на жилища могат да получат кредити от специалния правителствен фонд, за да санират жилищата си или да инсталират в тях термопомпи. През 2024 г. близо 21 000 собственици на жилища са получили заеми от Националния фонд за отопление.


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.


Средната годишна лихва по новите ипотечни кредити, договорени в левове, възлиза на 2,46 на сто през месец март. Спрямо предходния месец февруари средното ниво намалява с 0,02 процентни пункта, а на годишна база понижението е 0,10 процентни пункта.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.