АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През 2019 г. цените на комуникациите в Европейския съюз са били почти пет пъти по-високи в най-скъпата държава-членка на ЕС, отколкото в най-евтината. Най-високи са цените в Белгия (с индекс 176) и Гърция (175), следвани от Ирландия (150 ) и Люксембург (149).


Във вторник се очаква Бундестагът да обсъди проектобюджета за догодина, една трета от който се предвижда да бъде финансирана с дълг.


С изключение на Ирландия и Румъния, всички останали пазари в ЕС отчетоха загуби през октомври, включително и четирите водещи пазара. В Испания беше отчете спад при продажбите с цели 21% на годишна база, във Франция с 9,5%, в Германия с 3,6% и в Италия със скромните 0,2 на сто.


929 компании са получили одобрение по гаранционната програма за подкрепа на бизнеса, засегнат от пандемията COVID-19. Общият размер на потвърдените за гарантиране заеми е близо 120 млн. лв.


Групата, на която бяха отпуснати общо €10,4 млрд. под формата на директни заеми, гарантирани от френските и нидерландските власти, предвижда "трудно" четвърто тримесечие, особено поради новите ограничения за движение, въведени във Франция.


Общият размер на потвърдените за гарантиране кредити е близо 75,5 млн. лв., сочат данните на ББР към 12 октомври. 83 млн. лева пък са отпуснатите безлихвени заеми за физически лица, одобрени от търговските банки. Исканията за отпускане на кредит надхвърлят 31 300, като 19 823 вече са получили одобрение, а други 782 се разглеждат в момента.


Стартиращите и иновативните компании често имат трудности с получаването на финансиране по традиционни начини като банкови заеми. Доставчиците на услуги за колективно финансиране позволяват на такива компании да се свържат и да наберат средства от множество малки инвеститори.


ЕК дава примери с България, Ирландия, Гърция, Малта, Чехия, Полша и Португалия, като страни с мерки срещу корупцията. Нужно е прилагането на мерките, включително с наказания при нарушения, свързани с подаване на неверни имуществени данни, лобизъм и конфликт на интереси.


За текущата година Берлин предвиди заеми от общо €218,5 млрд., за да се бори с последиците от здравната криза. Тази цифра надвишава значително позволеното от "дълговата спирачка", залегнала в германската конституция от 2011 година.


Към 14 септември в обработка са още 1 215 искания. Средната стойност на одобрените заеми е 4 225 лв. Срокът за кандидатстване е до края на 2020 година.