АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в страната за януари-юни 2023 г. са от Нидерландия (508.9 млн. евро), Австрия (231.5 млн. евро) и Белгия (203 млн. евро), а най-големите нетни отрицателни потоци - към Италия (73.7 млн. евро) и Румъния (44.4 млн. евро).


През юли, когато дойде пикът на връщането на взетите заеми, банкрутите нараснаха до 758, или с 53,7 на сто повече от миналата година.


Най-много пари са вложили в недвижими имоти - 28,9 млн. евро, в компании и банки в Черна гора - 12,3 млн. евро, във вътрешнофирмен дълг, заеми към техни компании в Черна гора - 13,2 млн. евро, според изданието „Вести“.


Помощта, която ще бъде под формата на субсидии върху лихвените проценти по заеми, ще бъде достъпна за компании, които се занимават с търговия или закупуване на зърнени култури, търговия със семена или закупуване и замразяване на меки плодове. Мярката ще бъде отворена за малки и средни фирми и по нея ще могат да получат помощ над 1000 бенефициента.


Тази година молдовски череши бяха доставени за първи път в няколко държави от Европейския съюз, като Испания, Италия, Белгия, Нидерландия. За Великобритания са изнесени 163 тона.


Допълнителните заеми ще са за финансирането на частни инвестиции за зелен преход, цифрова трансформация, иновации, научноизследователска и развойна дейност, сливания и придобивания.


През изминалата седмица ЕЦБ публикува резултатите си от редовното си проучване за дейността на банките. То се провежда сред 158 банки в страните от еврозоната, като въпросите целят да извлекат информация за погледа на банките върху търсенето на заеми и динамиката на техните стандарти за кредитиране – както вътрешните такива, според които те решават дали да отпуснат даден заем, така и формалните изисквания към клиентите им.


През първата половина на 2023 г. една къща е струвала средно 320 937 евро. Средната продажна цена на белгийски апартамент обаче се е повишила с 1,7% до 255 882 евро.


В доверителния фонд на ЕИБ за Украйна ще се включат 16 от 27-те държави от ЕС. По него ще бъдат предоставяни безвъзмездни средства и заеми, както и гаранции на украински банки и предприятия. Франция и Италия заемат челни позиции във фонда, като са отпуснали по 100 млн. евро.


В Румъния те са 25,8 на сто от хората на трудоспособна възраст, след в Италия (25,6 на сто), Гърция (22,8 на сто), Хърватия (21,8 на сто) и Белгия (19,6 на сто).