АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


НИС беше включена в американския списък на компаниите, засегнати от санкциите срещу руския енергиен сектор, през януари. Причината беше връзката й с руската Газпром нефт, която е под западни санкции заради руската инвазия в Украйна.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


Очаква се увеличението на разходите за чиста енергия да доведе до рекордни инвестиции от 3,3 трилиона долара (2,89 трилиона евро) в световния енергиен сектор през 2025 г. въпреки икономическата несигурност и геополитическото напрежение. Това съобщи Международната агенция за енергията (МАЕ).


Австрийският енергиен концерн планира да реализира в Брук ан дер Лайта, град в провинция Долна Австрия, една от най-големите инсталации за електролиза на водород в Европа. Вятърната енергия ще се използва директно за производството на водород.


Средната цена на синьото гориво за битови клиенти в ЕС, с включени данъци и такси, е достигнала 12,33 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент през периода юли - декември на миналата година. Това е най-високата регистрирана цена на природния газ, откакто през 2008 г. започва да се води подобна статистика.


Меморандумът беше подписан в кулоарите на провеждащата се в Истанбул Среща на върха за природните ресурси (INRES 2025), която се фокусира върху международното сътрудничество в областта на стратегическите минерали, въглеводородите и дългосрочната сигурност на ресурсите на фона на глобалния енергиен преход.


ВЕИ покриват три четвърти от растежа (75 на сто) в търсенето на електрическа енергия. Слънчевата енергия беше най-големият двигател на новия растеж в производството на електрическа енергия, като се увеличи с 474 тераватчаса (ръст с 29 на сто), осигурявайки 40% от глобалното увеличение в търсенето на електрическа енергия.


Тази инвестиция ще спомогне за увеличаване на общата инсталирана мощност за производство на енергия от възобновяеми източници в трите държави, като помогне за диверсификацията на енергийния микс.


Британският енергиен гигант ще се откаже от плана си да увеличи 20 пъти производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 г, като Мъри Очинклос, главен изпълнителен директор на BP, обеща "фундаментално пренастройване" на стратегията на компанията.


Словашката енергийна компания не планира да прекрати своя договор с руския държавен енергиен гигант "Газпром", които е в сила до 2034 г., посочва Войтех Ференц. Очаква се доставките на руски природен газ за Словакия по "Турски поток" да се удвоят от април, отбелязва още главният изпълнителен директор на Ес Пи Пи.