АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Отчитаме рекорден внос на ток на стойност около 230 млн. лв. при нетен резултат от -530 GWh. Втората графика ясно показва, че сме били нетен вносител в почти 95% от времето. Износ е имало само в редките моменти на слънчево и топло време, когато и цените са били относително ниски.
Производството на електроенергия в България се е понижило с 5,65 процента за периода 1 януари 2024 г. - 1 декември 2024 г. спрямо 1 януари 2023 г. - 1 декември 2023 г. Това показват данните от последната оперативна справка за енергийния баланс в страната на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), публикувани на страницата му.
Вятърната енергия на брега и в морските територии ще намали цените на електроенергията и ще спомогне за балансирането на пазара. Техническият потенциал за вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВт.
ЕК одобри българска схема в размер на 590 милиона евро (1,15 милиарда лева) за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на електроенергия с цел насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии в съответствие с промишления план на Зеления пакт.
"Вецовете са 55% от общия възобновяем микс на страната, именно водната енергия подпомага интеграцията на енергията от слънце и вятър", коментира изпълнителният директор на Асоциация "Хидроенергия" Теофана Текелиева-Григорова.
В Министерството на енергетиката се проучва опитът на няколко държави, които вече са в по-напреднала фаза спрямо България в този процес, а именно Финландия, Швеция, Франция и Швейцария.
Вече е завършена рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегат 2. Планира се в началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат да бъде завършен, така че, след необходимите изпитвания и проби, съоръжението да бъде пуснато в експлоатация от началото на 2025 г.
Делян Добрев от ГЕРБ услужливо написа решение, че срокът за провеждане на преговорите се удължава със 180 дни от влизането в сила на решението. Като втора точка в проекта на решение е записано, че след приключване на преговорите министърът на енергетиката трябва да представи доклад в НС.
Състоянието на електропроизводствените мощности там в момента е много тежко и се очаква при нормална зима украинската система да има дефицит от между 4 и 6 гигавата електроенергия на час в рамките на студените дни. Този дефицит трябва да бъде компенсиран и това е възможност за българската енергетика.
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.