АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


Новото германско правителство няма да прибегне към "възраждане на ядрената енергия", заяви вицеканцлерът и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от ДПА. В кулоарите на срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната той каза, че коалицията няма да промени позицията си относно излизането на Германия от ядрената енергетика.


Централата се очаква да бъде построена до 2035 г. до село Улкен, разположено на около 400 км северозападно от Алмати. Тя ще се състои от два реактора с обща планирана мощност от 2,4 гигавата. Казахстан не разполага с действаща ядрена електроцентрала от 1999 г., когато беше спряна дейността на реактора БН-350 край Каспийско море.


През последните 10 години добивът на златна руда се е увеличил с 2,2 пъти, а производството на рафинирано злато – двойно. Това позволи на Казахстан да влезе сред първите 20 страни по обем на златните резерви.


До края на 2026 година трябва да бъде подписан договорът за строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", каза министърът на енергетиката Жечо Станков при откриването на Международната ядрена конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност".


Производството на петрол в Казахстан се е увеличило с 2 на сто през май, съобщи източник от сектора, цитиран от Ройтерс. Това увеличение е в противовес на натиска от ОПЕК+ върху централноазиатската страна да намали добива.


В резултат на заседанието 475 икономически субекта с държавно участие бяха посочени като цел за приватизация, сливане и ликвидиране до 2030 г. От тях половината са включени в плана за действие за 2025-2026 г.


Очакваното споразумение за транспортно и логистично сътрудничество ще даде начало на изграждането на отсечката между Торгунди и Херат, на необходимата инфраструктура, както и на логистичен сектор в Херат.


Предлага се установяването на повишено данъчно облагане от 15% за работниците, чийто годишен данък надвишава 33 млн. 422 хил. тенге (прибл. 115 хил. лева.).


Когато Русия засили атаките си през март 2024 г., Украйна загуби половината от наличния производствен капацитет, казаха високопоставени служители. Тя обаче успя да оцелее през зимните месеци благодарение на по-мекото меко време, бързите възстановителни дейности и потокът средства и оборудване от западните съюзници.