АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Специалната програма за заеми ще се използва главно за подпомагане на фундаментални изследвания и оригинални иновации, за да се улесни изпълнението на стратегически проекти в областта на науката и технологиите.


В края на февруари 2021 година депозитите на неправителствения сектор в българската банкова система са в размер на 94,975 млрд. лева (75,3% от БВП), като годишното им увеличение е с 12% след растеж с 11,9% месец по-рано (през януари 2021 г.).


За тази цел Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 (ПМДР), съфинансирана от Европейския фонд за морско дело и рибарство, осигурява 5,4 млн. лв.


За 2020 година членовете на Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ) отчитат успешно посредничество по 397 млн. лв. усвоени ипотечни и потребителски кредити, спрямо 340 млн. лв. за 2019 г. и 200 млн. лв. за 2018 г. Това представлява ръст от 17% спрямо 2019 г. и 50% ръст спрямо 2018 г.


Сключени са редица сделки, като нестратегически играчи от ЦИЕ излизат от пазара или оптимизират позициите си в тандем с основни играчи със силен апетит към придобиване.


От тях 3 млн. лв. се разпределят в помощ на оранжерийното производство. Решението има за цел да подпомогне българските производители на плодове и зеленчуци, които изпитват остра нужда от кредитен ресурс за оборотни средства, жизненоважен за земеделските стопанства.


Как изменението на климата засяга финансовата стабилност? Защо ЕЦБ не купува повече зелени облигации? Как могат банките да се подготвят по-добре за свързаните с климата рискове?


От какво се притесняват банковите надзорници за 2021 г.? Защо „браковете“ между банките са добра идея? И как надзорните органи могат да помогнат на банките да бъдат част от решението по време на тази криза?


МС дава съгласие за прилагане на гъвкав подход за управлението на ресурса и възлага на ББР при необходимост и съобразно изпълнението на програмите да прави преразпределение на средства между бюджетите на двете програми до размера на финансовия ресурс от 700 млн. лева


Според наличните предварителни резултати реалният БВП е намалял с 2,9 процента през 2020 година, което е много повече от спада при финансовата криза през 2009 година (спад от 2,1 процента).