АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Групата на производителите на петрол ОПЕК+, сред които е и Русия, прогнозира, че световното търсене на суровината ще расте, особено през летните месеци. Това заяви руският президент Владимир Путин в изказване пред репортери в беларуската столица Минск.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Глобалното търсене на петрол ще продължи да расте до края на текущото десетилетие, въпреки че при най-големия световен вносител, Китай, ще достигне пика си през 2027 г., тъй като по-евтиният бензин и по-бавното навлизане на електрическите превозни средства в САЩ подкрепят потреблението на черно злато, съобщи МАЕ.


Индексът на Мичиганския университет, който отразява промените в американското потребителско доверие, се е увеличил до 60,5 пункта през настоящия месец, далеч над прогнозата на анализатори на Dow Jones за ръст до 54 пункта. Спрямо май индексът расте с 8,3 пункта или 15,9 процента.


Икономистът Недялка Петрова експериментира с отглеждане на шафран в Смолянско като пример за подходяща земеделска култура за Родопите. Стартиращият бизнес с отглеждане на скъпия минзухар е част от проект по време на организираната през 2024 г.


Обемът на търговията на дребно в еврозоната се е увеличил с 0,1 на сто през април 2025 г. спрямо март 2025 г., а в ЕС – с 0,7 на сто. През март ръстът е бил съответно 0,4 на сто в еврозоната и 0,3 на сто в ЕС. На годишна база, календарно изгладеният индекс на продажбите на дребно е нараснал с 2,3 на сто в еврозоната и с 2,8 на сто в ЕС през април 2025 г. спрямо същия месец на 2024 г.


Производството на петрол в Казахстан се е увеличило с 2 на сто през май, съобщи източник от сектора, цитиран от Ройтерс. Това увеличение е в противовес на натиска от ОПЕК+ върху централноазиатската страна да намали добива.


През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4% повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко - със 7% на месечна база и с 19% на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето. Търговският излишък се е свил до 3 млрд.евро, което отразява увеличените разходи за внос.


Икономиката на ЕС е започнала 2025 г. с по-устойчив от очакваното темп на растеж и се предвижда да продължи да расте умерено тази година, преди да се ускори през 2026 г., въпреки повишената несигурност в глобалната политика и търговското напрежение. Това се посочва в пролетните икономически прогнози на ЕК.


През март 2025 г. в сравнение със същия месец на 2024 г. производството на промишления сектор расте с 2,7 на сто в ЕС и с 3,6 на сто в страните от валутния съюз.