АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В дискусията на тема: “Натуралност на парфюмите” България се представи с важна научна презентация, изнесена от проф. Иван Бъчваров от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, България. В своя доклад той представи резултати от изследване, което научно доказва абсолютната безвредност на етеричното масло от роза Дамасцена– уникален природен продукт, символ на българската Розова долина и на България.


Увеличението през септември ще финализира връщането на пазара на 2,17 милиона барела дневно от осемте страни членки: Саудитска Арабия, Русия, ОАЕ, Кувейт, Оман, Ирак, Казахстан и Алжир.


Институтът планира да публикува отделен доклад за активността в сектора на услугите през месец юни в четвъртък (3 юли). Икономистите очакват Пи Ем Ай в сектора на услугите да се повиши леко до 50,5 пункта през юни от 49,9 пункта през май, като стойност над 50 пункта показва растеж.


Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти остава силна през първото тримесечие на 2025 г., показва доклад на ЕК. Износът е нараснал с 3 на сто в сравнение с 2024 г. и е достигнал 59,7 милиарда евро, подкрепен от високите цени на какаото, докато износът на зърнени култури е намалял.


Групата на производителите на петрол ОПЕК+, сред които е и Русия, прогнозира, че световното търсене на суровината ще расте, особено през летните месеци. Това заяви руският президент Владимир Путин в изказване пред репортери в беларуската столица Минск.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.


Страните, произвели най-много бира, са Китай, САЩ и Бразилия, според нов доклад на германската компания за търговия с хмел "БартХаас" (BarthHaas). Въпреки че през 2023 г. Китай запазва първата си позиция като най-голям производител с дял от 19,1%, спрямо 2022 г. страната е произвела с 0,4% по-малко бира - 359,08 млн. хектолитра.


Производството на петрол в Иран достигна своя пик през 70-те години на миналия век с рекорден добив от 6 милиона барела на ден през 1974 г., според данни на ОПЕК. Това се равнява на над 10 на сто от световното производство по това време.


Доц. Ивайло Михайлов - икономист и преподавател в Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" коментира конвергентния доклад за България.