АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Целта на този ход е да не се налагат планираните допълнителни вносни мита, докато траят преговорите, въпреки че много подробности остават нерешени, включително как ще бъдат структурирани бъдещите търговски отношения между САЩ и Европейския съюз.


Най-много разрешения са издадени по причина „работа“ - 8 653, следвани от разрешенията по семейни причини - 5 356. Спрямо предходната година броят на разрешения по причина „работа“ се е увеличил с 33.8%, докато разрешенията по семейни причини са намалели с 13.1%.


Докато София запазва позицията си като най-скъпия град за покупка на жилище, регионалните центрове - Варна, Пловдив, Бургас и особено Русе - показват изключително активен ръст в цените и интереса към покупка, съобщиха от портала за имоти Zimoti.com.


На 7 юли ще се проведат търговете за непрекъсваем капацитет, а на 21 юли - за прекъсваем. Капацитетът на междусистемните точки (IP) с Трансадриатическия газопровод и с гръцкия преносен оператор DESFA ще се предлага на платформата PRISMA, докато капацитетът в точката при Стара Загора с „Булгартрансгаз“ ще бъде достъпен на платформата RBP.


Общият индекс на цените на производител се понижава с 2.1% през май 2025 г. спрямо предходния месец. По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.9%, и в преработващата промишленост - с 1.2%, докато в добивната промишленост е отчетено повишение - с 2.6%.


Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти остава силна през първото тримесечие на 2025 г., показва доклад на ЕК. Износът е нараснал с 3 на сто в сравнение с 2024 г. и е достигнал 59,7 милиарда евро, подкрепен от високите цени на какаото, докато износът на зърнени култури е намалял.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Докато България е напът да приеме еврото, какви са очакванията и страховете на гражданите на страната? Какви поуки могат да се извлекат от останалите членки на еврозоната – или дори от тези, които избират да не се присъединяват?


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


На второ място гражданите са разделени - докато в северната област Фландрия и в Брюксел 25 на сто са притеснени за сигурността и престъпността, в южната област Валония един от четирима е обезпокоен от повишаването на данъците.