АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


Бюджетният дефицит нараства с приблизително 692 млн. лева през май спрямо април до 2,606 млрд. лева на касова основа, което се равнява на 1,2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната, сочат данните на Министерството на финансите.


На 19 юни в Информационната система „Бизнес статистика“ на Националния статистически институт са въведени общо 432 097 годишни отчети. Най-голяма е групата на отчетите, въведени от нефинансови предприятия, съставящи баланс - 279 038, следвани от нефинансовите предприятия несъставящи баланс и физическите лица, осъществяващи стопанска дейност - 73 129.


През април 2025 г. дефицитът по текущата сметка достига 724,9 млн. евро, търговският дефицит нараства до 824,8 млн. евро, а преките чуждестранни инвестиции намаляват със 114,3 млн. евро, показват последни данни на БНБ за платежния баланс на нашата страна.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


За сравнение, бюджетното салдо по консолидираната фискална програма към края на март т.г. също бе отрицателно - в размер на над 1,9 млрд. лева (1926,7 млн. лв. - 0,9 на сто от прогнозния БВП), но сумата бе с 12,5 млн. лева повече.


През април търговският дефицит на страната достигна 7,1 милиарда канадски долара (5,2 милиарда американски долара), над три пъти повече спрямо предходния месец, което статистическият институт на Канада определи като "най-големият дефицит, регистриран някога" на месечна база.


Според начина на трайно ползване (конкретно предназначение) на поземлените имоти най-голяма площ заемат земеделските територии - 54.5%, и горските територии - 33.3% от общата площ на страната. Урбанизираните територии обхващат близо 5 279.4 кв. км, или 4.8% от територията на страната.


Румъния се намира в процедура за прекомерен дефицит от 2020 г., като според данни на Евростат от април 2025 г. в края на миналата година дефицитът ѝ е достигнал 9,3 % от БВП. ЕК прогнозира, че дефицитът на Румъния ще достигне 8,6% през тази година и 8,4% през следващата, въпреки че бюджетът за 2025 г. предвижда дефицит от 7% от БВП.