АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


От ИПИ посочват, че модел, в който местните данъчни приходи зависят почти изцяло от имотния пазар - през данък върху недвижимите имоти и върху възмездното придобиване на имущество, не може да гарантира адекватни собствени приходи на местната власт.


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


460 дружества от 1 януари 2026 г. ще бъдат задължени да подават счетоводната си информация в унифицирания формат SAF-T (стандартен одитен файл за данъчни цели), съобщават от приходната агенция.


За 2024 г. у нас са приключили две дела и решенията са били за тяхното прекратяване. Осем дела остават "висящи", сочат данните. По-голям брой нерешени дела има само в Полша (22) и Унгария (16), като нашата страна е една от седемте в ЕС, за които има данни, без нито едно повдигнато обвинение по подобни проверки.


Оттеглени са жалбите и са прекратени съответните производства от съда, с които се оспорваше законосъобразността на изграждането на последния незавършен участък на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле.


Пакетът включва разширени възможности за компаниите да отписват разходите си за машини и електрически превозни средства от данъци през следващите три години, за да бъдат стимулирани фирмите да правят инвестиции.


Преплитането на различни фактори като климат, туризъм и селскостопанска политика превръща намирането на най-популярната зърнена култура за японците в сериозен проблем, а повишаването на цените не спира, пише в. "Кориере дела сера".


Това ще се случи между 2025 г. и 2029 г. спрямо прогнозите. Само за федералното правителство се очаква намаляване на данъчните приходи д 33,3 млрд. евро за петгодишния период.


До този момент над 727 000 души са подали годишните си данъчни декларации пред НАП, като близо 87 процента от тях са избрали да го направят през Портала за електронни услуги с персонален идентификационен код /ПИК/ или електронен подпис /КЕП/.