АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В България подземното газово хранилище в Чирен е запълнено на 42,8 процента. Подобна е и ситуацията в Словакия с около 46 на сто, както и в Латвия, където хранилищата са пълни на 45 процента.


То се намира в Донецка област. Находището в Шевченко, открито през 1982 г., заема около 40 хектара, съдържа повече от 90% силно минерализиран Сподумен, от който може да се извлича литий без капиталоемки технологии. Освен това на площадката Шевченко са открити и находища на редки метали - тантал, ниобий, берилий, цезий и рубидий.


Сърбия е един от последните останали купувачи на руски газ в Европа. Миналата година е получила около 3 милиарда кубически метра синьо гориво. Белград се стреми към членство в ЕС, който тази седмица предложи правно обвързваща забрана за внос на руски газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г.


От гледна точка на разширението на газовото хранилище "Чирен" искам да съобщя, че газовите компресори вече са поставени, извършват се съответните тестове. Имаме и Акт 16 за тях, обяви в Бургас министърът на енергетиката Жечо Станков. Договор за изграждането на надземни съоръжения на територията на подземното газово хранилище бе подписан през януари 2023 година.


В енергетиката се насочват средства конкретно за проекти - изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", Вертикален газов коридор, който ще запази България на картата като транзитьор на природен газ, от който ние печелим огромни средства, които се реинвестират както в мрежата, така и влизат в държавния бюджет през съответните плащания от дружеството.


Инвестицията е на стойност четири милиарда евро и е поделена поравно между OMV Petrom, румънско подразделение на австрийската компания OMV, и румънския държавен производител на газ Romgaz. Смята се, че находището съдържа 100 млрд. куб. метра природен газ, а първите доставки се очакват през 2027 г.


Загубата на находището Шевченко е сериозен удар за нуждите на ЕС от литий. Доклад на Европейската комисия за 2020 г. прогнозира, че блокът ще се нуждае от до 18 пъти повече литий за проектите си за „зелен преход“ до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г.


Кайро се стреми да увеличи добива от най-голямото си находище в Средиземно море с 220 милиона кубически фута дневно. По думите му това би трябвало да помогне за възстановяването на местното производство, което намаля от 2,76 милиона кубични фута на ден през третото тримесечие на 2021 г. до под 2 милиарда кубични фута на ден през първата половина на 2024 г.


Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...


Находището „Афродита“ беше открито през 2011 г. и се смята, че в него има залежи от около 100 млрд. куб. м природен газ.