АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Над два милиона домакинства в Румъния ще се възползват от ежемесечни ваучери за съфинансиране на сметките за електроенергия. На 1 юли отпадат таванът и компенсациите за електроенергия.


Според резултатите от ново национално представително проучване, реализирано от изследователски център „Тренд“, едва 6% от българите определят начина си на живот като изцяло здравословен, а 55% изобщо не спортуват. Почти половината от анкетираните (48%) смятат, че здравословното хранене е „твърде скъпо“, а 41% определят достъпа до качествена храна като затруднен.


Според международната организация това увеличение е достатъчно, за да се премахне крайната бедност в света 22 пъти, ако се използва прагът на бедност на Световната банка от 8,30 долара на ден.


Постъпилите приходи са със 742,9 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2024 г. Общо отчетените разходи за първите пет месеца на годината възлизат на 10 817,7 млн. лв., което е 39,5% от планираното на 2025 г. В сравнение със същия период на миналата година разходите бележат увеличение с 1 155,8 млн. лв.


Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди новите цени в секторите "Електроенергетика" и "Топлоенергетика" за периода от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. Средното увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители е 2,58 процента, а на топлинната енергия - 4,54 процента.


Кампанията „Значението на добрата храна“ цели да идентифицира проблема със затлъстяването на децата в училища възраст, като предложи алтернативи за преодоляването му – разнообразна храна и сезонни български плодове и зеленчуци.


За сравнение в настоящия сезон производството на пшеница на Румъния се оценява на 10,2 милиона тона. Според анализаторите увеличението на продукцията е резултат от по-добър добив на хектар, както и на увеличение на засетите площи.


Държавата разполага със 181 държавни и общински болници, част от които все още имат капацитет и медицински персонал, но не и достатъчно дейност, за да се издържат адекватно с плащания за дейност от НЗОК. Защо не използваме тях за предоставяне на така липсващите дългосрочни здравни и социални грижи?


Предвижда се за следващия едногодишен ценови период средно увеличение за цялата страна от 4,5%. Всички дружества в страната поискаха значително по-голямо увеличение на топлинната си енергия – средно с 32.20%.


Потреблението на възобновяема енергия като вятърна енергия, слънчева енергия и енергия, получена от органични материали, възлиза на 358 петаджаула (PJ) през 2024 г., което представлява увеличение от 15 на сто в сравнение с предходната година.