АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


Това е първата стъпка от процес, при който Съветът на ЕС ще приеме необходимите правни решения, за да може България да се присъедини към еврозоната и да започне да използва еврото като официална валута от следващата година.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


Сайтът 3minute.net отбелязва, че докато Румъния не отговаря на нито един от четирите критерия за преминаване към еврото, България прави голямата крачка и ако всичко върви по план, ще стане 21-вата държава в Европейския съюз, която приема единната валута.


аЕврото е въведено на 1 януари 1999 г. Тогава то става паричната единица на над 300 милиона души в Европа. През първите три години еврото е "невидима валута" – използва се само за счетоводни цели, например при електронните плащания.


Министерският съвет прие решение, с което се създава Механизъм за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в Република България като допълнителна гаранция за плавното преминаване към единната европейска валута. Това съобщиха от кабинета след проведеното днес правителствено заседание.


С насоките се цели безпроблемното превалутиране на счетоводната информация на предприятията от левове в евро от деня на въвеждане на еврото в страната, така че процесът по присъединяване на страна ни към единната европейска валута да бъде извършен по прозрачен и плавен начин.


Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава положителна.