АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Бюджетният дефицит нараства с приблизително 692 млн. лева през май спрямо април до 2,606 млрд. лева на касова основа, което се равнява на 1,2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната, сочат данните на Министерството на финансите.


Печалбата на банковата система у нас е в размер на 1,6 млрд. лв. към 31 май, което е със 78 млн. лв. (5,2 процента) повече спрямо отчетената за първите пет месеца на миналата година, съобщават от БНБ.


За да бъде стимулиран икономическия растеж на Германия, са заложени инвестиции в размер на 115,7 милиарда евро (134 милиарда долара) през 2025 г. и 123,6 милиарда евро през 2026 г. спрямо 74,5 милиарда евро през 2024 г.


През 2024 г. 96 на сто от водите за къпане в ЕС отговарят на минималните стандарти за качество, като 85% са определени с "отлично" качество и само 1,5% като "лоши". Това съобщи Европейската агенция по околната среда (ЕАОС). Нивата за качеството на водите за къпане остават без промяна спрямо предходната 2023 година, отчита ЕАОС.


Мярката засяга широк спектър от медицински консумативи - от маски и превръзки до машини и роботи, които са пазар на стойност 150 млрд. евро в ЕС. Тя "има за цел да насърчи Китай да сложи край на дискриминацията спрямо медицинските изделия, които се произвеждат в ЕС", се посочва в съобщение за медиите на Комисията.


За да приемат една работа като мотивираща, анкетираните посочват среден нетен месечен доход от 3254 лв. Мечтаното възнаграждение, което биха искали да получават, е в размер на 4671 лв. И двете стойности отбелязват ръст спрямо миналата година, съответно с 27 на сто и 10 на сто.


Можем ли да се доверим на българските мебели? Потребителите у нас все още избират обзавеждане основно според цената, а не спрямо качеството.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


През Q1 на 2025 г. почасовите разходи на работодателите за труд са се увеличили с 4,1% в ЕС и с 3,4% в еврозоната, отнесено към същото тримесечие на предходната година. Това обаче е забавяне на растежа на разходите за труд спрямо Q4 на 2024 г., когато показателят нарасна съответно с 4,3 и 3,8% в двете зони.


През първото тримесечие на 2025 г. делът на свободните работни места в ЕС е 2,2 на сто, което е спад спрямо 2,3 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. и 2,6 на сто спрямо първото тримесечие на 2024 г., показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.