АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейският съвет одобри предложението на Европейската комисия България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. , написа министър-председателят Росен Желязков в официалния си профил в платформата "Екс" (Х).


Според международната организация това увеличение е достатъчно, за да се премахне крайната бедност в света 22 пъти, ако се използва прагът на бедност на Световната банка от 8,30 долара на ден.


Докато България е напът да приеме еврото, какви са очакванията и страховете на гражданите на страната? Какви поуки могат да се извлекат от останалите членки на еврозоната – или дори от тези, които избират да не се присъединяват?


За да бъде стимулиран икономическия растеж на Германия, са заложени инвестиции в размер на 115,7 милиарда евро (134 милиарда долара) през 2025 г. и 123,6 милиарда евро през 2026 г. спрямо 74,5 милиарда евро през 2024 г.


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.


British Business Bank ще осигури финансиране в подкрепа на местните предприемачи в размер на 6,6 милиарда британски лири (8,83 милиарда долара) за подкрепа на иновациите и индустрията.


В черновата на документа се посочва, че ЕП одобрява препоръката на Европейската комисия за приемането на нашата страна в еврозоната.


Ще бъде изградена станция за съхранение на енергия в Шанхай, използвайки своите батерии Megapack. Сделката е на обща стойност от 4 млрд. юана (около 556 млн. щатски долара) и бележи експанзията на Tesla на процъфтяващия китайски пазар за съхранение на енергия.


Ниските образователни резултати може да струват на България над 400 млрд. долара. Андреас Шлайхер, директор „Образование и умения“ в ОИСР се срещна с представители на бизнеса у нас на кръгла маса, организирана от AIBEST.