АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Съгласно обявени квоти, ЕС ще намали вноса от Украйна на пшеница и захар с до 80 на сто, за да отговори на опасенията на своите фермери, което вероятно ще принуди Киев да увеличи износа си към пазарите в Азия и Африка, предаде Ройтерс.


Данните от някои окръзи сочат към 9 или 9,5 тона на хектар. Добивите варират между различните окръзи, но са по-стабилни в Източна Хърватия, по-специално в Осиешко-баранския и Вуковарско-сремския окръг.


От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси най-много е нараснала цената на зрелия фасул, а най-много е спаднала на киселото мляко в кофичка от 400 грама.


Това каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира за БНТ има ли драстично покачване на цените на продуктите в потребителската кошница.


За сравнение в настоящия сезон производството на пшеница на Румъния се оценява на 10,2 милиона тона. Според анализаторите увеличението на продукцията е резултат от по-добър добив на хектар, както и на увеличение на засетите площи.


Това са основно площи с пшеница, ечемик, ръж, рапица, каза председателят на Видински съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски. От тях около 450 000 декара е пшеницата, която е основна култура за региона, уточни той.


В Чикаго юнската пшеница тази седмица тръгва надолу с 4 долара до 221 долара за тон. Във Франция се наблюдава нов спад - с 4 евро до 197 евро за тон. В Украйна също се бележи чувствителен спад - с 12 долара до 230 долара за тон, но най-значително понижение има в Русия, където цената е с 18 долара по-ниска и достига 225 долара за тон.


В разградското село Лозница се проведе "Ден на пшеницата", чиято цел е да се покаже на земеделските производители какви са тенденциите в селекцията на зърнено-житните култури в частта пшеница, ечемик, тратикале, както и кои сортове какви качества притежават.


Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Най-много поражения са нанесени на площи с пшеница - 22 000 декара. Засегнати са също 16 000 дка със слънчогледови посеви, 4500 дка с рапица, както и около 1000 дка с ечемик.