АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Независима експертна комисия:Китайските власти са можели да предприемат по-твърди здравни мерки през януари 2020 г., за да овладеят първоначалния епидемичен взрив на КОВИД-19. Тя освен това разкритикува СЗО, че е обявила избухването на пандемията с много голямо закъснение.


Кабинетът осигури 42 млн. евро за целта. Сумата е част от общо 70 млн. евро, които се прехвърлят между различни мерки по Програмата за развитие на селските райони (2014 - 2020 г.).


Експерт от ИПИ: Въпреки административната тежест антикризисните мерки са спасили много бизнеси от фалит. Икономистът смята, че изходът от кризата е рестарт на инвестиционния процес. Той даде за пример IT сектора, където през изминалата 2020 г. са създадени над 7500 работни места.


По тази схема търговците, засегнати от противоепидемичните мерки, наложени с четири заповеди на министъра на здравеопазването, могат да получат 20 или 10 процента от оборота си за упоменати в заповедите периоди на 2019 г. или 2020 г.


През 2021 година ще започне работа по новата Програма за подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд по Плана за възстановяване и устойчивост на България, която ще обхване не само жилищните, но и публичните и промишлените сгради. За тези мерки са предвидени 2,5 млрд. лв.


Billa, Lidl, Kaufland, Фантастико и ПроМаркет подписаха меморандум за подкрепа на българските производители. Срокът на действие на меморандума е до 31 декември 2021г., като при необходимост може да бъде удължен.


Тя е под надслов „Направи го за тези, които обичаш“. Тя ще се проведе в периода януари – март 2021 г., а целта ѝ е да продължи да подчертава важността от спазването на противоепидемичните мерки, да предоставя надеждна информация на българските граждани и да се бори с фалшивите новини.


Съгласно измененията от 1 януари 2021 г. хората, наети с трудов договор на 8-часов работен ден, ще имат право да получат финансова подкрепа в размер на 75% от осигурителния им доход за месец октомври 2020 г.


Икономическата криза, причинена от пандемията и ограничителните мерки за преодоляването й, постави огромно предизвикателство пред всички публични политики.


Затварянето на моловете като част от противоепидемичните мерки доведе до цялостна промяна на пазара на търговски площи. От една страна много търговци акцентираха върху онлайн продажбите, от друга – по-гъвкави формати като ритейл парковете влязоха в полезрението на предприемачи и инвеститори.