EUR 1.9558
USD 1.1767
CHF 0.9132
GBP 0.8728
CNY 8.1294
you tube
mobile version

Южен проект - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Българското вино в САЩ Българското вино в САЩ 10:20 | 02.03.2026 | 365

Американският винопроизводител Пол Хобс и Робърт Хайк, който от 12 години внася български вина на американския пазар, работят по съвместен винен проект от българско грозде. Това пише списание „Форбс“ в своя статия, озаглавена „Как България следва пътя на Аржентина към виненото съвършенство“.

още
Нов мащабен жп проект в Истанбул Нов мащабен жп проект в Истанбул 15:35 | 27.02.2026 | 628

След завършването си проектът ще свърже директно летище „Истанбул“ и летище „Сабиха Гьокчен“ с железопътен транспорт за първи път, като се очаква новата линия да превозва около 33 милиона пътници и 30 милиона тона товари годишно. Наред с железопътната инфраструктура проектът предивжда и изграждането на 44 тунела с обща дължина от 59,1 километра и 42 моста с обща дължина от 22,4 километра. 

още
Екстракт от български люляк за козметичната индустрия Екстракт от български люляк за козметичната индустрия 12:31 | 26.02.2026 | 519

Това е вторият ключов научен резултат за България в рамките на мащабния европейски проект InnCoCell. Проучването показва, че употребата на екстракта от люляк води до увеличаване на нивата на AQP3 с повече от 25%. Аквапорин-3 е мембранен протеин, известен като „водният канал“ на кожата. 

още
Община Ст. Загора с отличен проект Община Ст. Загора с отличен проект 13:45 | 16.02.2026 | 484

Община Стара Загора е отличена в класацията Investment Impact Awards 2026 на fDi Intelligence - специализираното издание за чуждестранни инвестиции към "Файненшъл таймс" (Financial Times). Това съобщиха от пресцентъра на администрацията.

още
ЮЦР в България и Малта с най-голям ръст на БВП ЮЦР в България и Малта с най-голям ръст на БВП 12:35 | 12.02.2026 | 565

През 2023 г. реалният БВП на Южен централен район, обхващащ териториите на областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Кърджали и Хасково, намаля с 2,2 на сто след ръст с 10,4 на сто през 2022 г.

още
Жп превозите приеха и частни оператори Жп превозите приеха и частни оператори 07:34 | 11.02.2026 | 422

След проведена открита, конкурентна процедура, Западният регион, който обхваща 75% от всички железопътни превози в страната, се възлага на „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД. За останалите два региона – Северен (14% от превозите) и Южен (11% от превозите) – на първо място в процедурата е класирано дружеството „Ивкони Експрес“ ЕАД. Договорите по трите лота са за срок от 12 години и влизат в сила от 13...

още
Летище „Васил Левски“ с реновиран покрит паркинг Летище „Васил Левски“ с реновиран покрит паркинг 18:45 | 10.02.2026 | 414

Инвестицията в реновацията от 16,6 млн. евро е една от най-големите направени в отделен проект от трансформацията на летището до момента. 93 милиона евро е вложила СОФ Кънект в столичното летище от началото на концесията.

още
МС прие ключови транспортни реформи МС прие ключови транспортни реформи 18:50 | 03.02.2026 | 538

Правителството прие проект на Закон за обществения транспорт. Това е нормативна рамка, каквато досега в България не е съществувала. „Днес общественият транспорт у нас не работи като система, а на парче. Второто решение на правителството е свързано със сключването на договори за пътнически железопътни превози за следващите 12 години.

още
ЕК одобри проучване на електрическа връзка Египет - Гърция ЕК одобри проучване на електрическа връзка Египет - Гърция 14:35 | 02.02.2026 | 763

ЕК одобри безвъзмездна помощ в размер на 9 560 000 евро за подготовката на следващите проучвания по водещия проект за електроенергийна връзка между Египет и Гърция (GREGY). Решението отбелязва ключов напредък в ускоряването на изпълнението на проекта, който има стратегическо значение за енергийната сигурност и зеления преход на Европа.

още
Модернизация на жп линията Солун-София-Букурещ Модернизация на жп линията Солун-София-Букурещ 10:20 | 02.02.2026 | 453

България, Гърция и Румъния ще поискаме финансиране за съвместен проект за модернизация на жп линията Солун-София-Букурещ. Идеята на това партньорство е проста - заедно да планираме, да проектираме, да издаваме разрешения и да строим в синхрон, така че Север - Юг бързо да стане работещ коридор без прекъсвания, без забавяния и без бюрократични оправдания.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg