АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


AI, биотехнологии и криптовалути са сред водещите сектори за българските инвеститори. Анализ на платформата Freedom24 разкрива инвестиционните тенденции у нас.


Френските компании са сред водещите инвеститори в България, като преките инвестиции от Франция възлизат на 1,5 млрд. евро. На срещата беше представено последното проучване на Френско-българската търговска и индустриална камара, според което френските компании, опериращи у нас, дават положителна оценка на бизнес средата, като повечето от тях разширяват производствата си в България.


Наред с други неща, университетите искат да въведат прием на фиксиран брой студенти за различни програми на английски език. Те искат още чуждестранните студенти и служители да научат по-добре нидерландски, което има за цел да защити статута на езика.


Миналата година Фландрия издаде рекорден брой от почти 19 000 разрешения за работа и пребиваване на работници извън ЕС. Фламандското минитерство на труда обаче иска да намали този брой, затягайки миграционната политика.


Когато "Либхер" започна първото си производство, подизпълнители бяха чужди компании. В момента над 80-90% от техните доставчици и подизпълнители са български компании.


Тези средства са от резервите й в чуждестранна валута, като целта е да се облекчи пазарния натиск и да се стабилизира турската лира, потвърди управителят на банката Фатих Карахан на онлайн конференция с международни инвеститори във вторник, съобщи "Тюркийе тудей".


България тряба да работи за себе си, а не за чужди геополитически интереси. Възможностите за наличие на шистов газ в България са добре оценени и припомни, че има две декларирани открития на шистов газ, за които има заявления за предоставяне на концесия, но това не се е осъществило.


За последните десет години те са над 10 хиляди, като те работят основно като сезонни работници в строителството и в преработващата промишленост.


Приходите от нощувки през януари 2025 г. се увеличават с 24 на сто спрямо същия месец на предходната година и достигат 112,9 млн. лв., като 60,1 млн. лв. са от български, а 52,8 млн. лв. - от чужди граждани, съобщи Националният статистически институт (НСИ)


Работниците извън ЕС са заети главно за работа в сферата на услугите (11 на сто) и обща работа (14 на сто), следвани от тези в производството и професионалните и техническите дейности.