АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Директивата за синята карта има за цел да привлече висококвалифицирани работници в ЕС при по-гъвкави условия, с увеличени права за работа и повече възможности за притежателите ѝ. Сред държавите членки на ЕС Германия е издала най-голям брой разрешителни - 69 353 или 78%, следвана от Полша - 7402 или 8% и Франция - 3912 или 4%.


Според данни от края на април общият обем регистрирани преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) във Виетнам е достигнал до 13,82 млрд. долара, което е с 39,9% повече в сравнение с аналогичния период през 2024 г., предаде виетнамската новинарска агенция ВНА.


Работата през уикендите е била по-често срещана сред квалифицираните работници в селското, горското стопанство (49,5 процента) и работниците в сферата на услугите и продажбите (48,9 процента).


Заявените работни места на първичния пазар на труда в област Търговище са 344, информира директорът на Бюрото по труда в Търговище Даниела Илиева.


Миналата година Фландрия издаде рекорден брой от почти 19 000 разрешения за работа и пребиваване на работници извън ЕС. Фламандското минитерство на труда обаче иска да намали този брой, затягайки миграционната политика.


„Вие не заслужавате сегашното си увеличение на заплатите от 79% и затова сме тук – защото не вие решавате вместо нас, а ние ще решаваме вместо вас. Уважаеми работници, нека вземем решение народните представители да бъдат на минимална работна заплата до следващото увеличение на минималната работна заплата“, каза председателят на ССМ Слободан Трендафилов.


За последните десет години те са над 10 хиляди, като те работят основно като сезонни работници в строителството и в преработващата промишленост.


Сред около 11 000 компании, които са участвали в проучването през януари, 53,4 процента са заявили, че се нуждаят от повече работници на пълно работно време, което е най-високата стойност от април 2020 г. насам и доближава историческия рекорд от 53,9 процента, отбелязан през ноември 2018 година.


В обобщение, анализът показва, че присъединяването към ОИСР може да доведе до икономически ползи за България по отношение на подобреното качество на институциите, както и увеличението на търговията и преките чуждестранни инвестиции.


В позицията на БХРА се изтъква, че при провеждане на форума работа щеше да има и за десетки екскурзоводи, музейни работници, танцови и други състави, които да промотират традициите и историята на България.