АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се увеличава през април, обусловен от по-високите котировки на основните зърнени култури, месото и млечните продукти, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.


Инвестициите във вносни суровини нарастват с най-бавния темп от февруари 2020 г., подпомогнати от благоприятните движения на валутния курс на рублата спрямо долара. Това допринася за по-умерено покачване на продажните цени на фона на най-бавния темп на ръст на производствените разходи от януари 2023 година.


Клиентите избират отстъпките пред лоялността към марките. Повече от една трета (36%) от потребителите вече не вземат предвид конкретната марка при решения за покупка. Повече от половината (55%) от потребителите по света са загрижени за нарастващите разходи за живот.


Към края на март 2025 г. нарастват с 2 204,2 млн. лв. (13,3 %). Нарастване на разходите има в частта основно на социалните плащания, вкл. разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии, капиталовите разходи и други.


Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достига средно 128,3 пункта през април, което е с 1 на сто повече от март и 7,6 на сто повече от същия месец миналата година.


Предложеният рамков вариант на проектобюджета би увеличил разходите за отбрана с 13 на сто и разходите за вътрешна сигурност с близо 65 на сто спрямо нивата от 2025 г.


По-ниски цени се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1.6%, и в преработващата промишленост - с 0.5%, докато в добивната промишленост е отчетено увеличение - със 7.6%.


Резултатите се дължат на подобрените резултати във всички подразделения и продължаващите икономии на разходи.


При одита са проверени 11 политически партии и 6 коалиции от партии, съобщават от Сметната палата. Девет партии, 4 коалиции и един инициативен комитет не са обект на одит, тъй като отчитат приходи и разходи само за получен медиен пакет, като една от партиите отчита и финансиране под 1 000 лв. и то е в съответствие с нормативните изисквания.