EUR 1.9558
USD 1.1640
CHF 0.9175
GBP 0.8643
CNY 7.8752
you tube
mobile version

Трудови злополуки - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
МРЗ в Румъния достига близо 850 евро бруто МРЗ в Румъния достига близо 850 евро бруто 10:45 | 10.07.2026 | 714

През последните години Румъния последователно увеличава минималното възнаграждение като част от по-широк процес на икономическа модернизация и опит за намаляване на разликите спрямо Западна Европа. Въпреки положителната тенденция страната продължава да бъде сред държавите в ЕС с по-ниски трудови възнаграждения, въпреки че процесът на постепенно догонване продължава.

още
Германия: По-малко и по-кратки стачки Германия: По-малко и по-кратки стачки 12:03 | 06.07.2026 | 523

През 2025 г. Институтът за икономически и социални науки (WSI) към профсъюзната фондация "Ханс Бьоклер" е регистрирал 261 трудови конфликта, което е с 25 по-малко от предходната година.

още
Ормузкият проток със статут на военна зона до 9 юли Ормузкият проток със статут на военна зона до 9 юли 10:02 | 03.07.2026 | 644

Статутът се отнася за около 15 000 търговски кораба по света, чиито компании са сключили колективни трудови договори. Съгласно тези споразумения моряците, които плават в обявени за военни зони райони, получават двойно възнаграждение и имат право да откажат да отплават, както и да поискат репатриране за сметка на работодателя.

още
Най-много трудови злаполуки в Турция Най-много трудови злаполуки в Турция 16:40 | 09.12.2025 | 671

Според данните от доклада строителният сектор в Турция отчита най-голям брой на смъртни случаи през ноември – 71, което е и най-високият брой на месечна база, регистриран някога в сектора. Сектор „строителство“ представлява 33 процента от общия дял на смъртните случаи на работното място през месеца, като след него се нареждат още „селско стопанство“ с дял от 16 процента и „транспорт“ с 14...

още
Германия: По-малко стачки, повече трудови спорове Германия: По-малко стачки, повече трудови спорове 15:05 | 17.09.2025 | 986

Много от стачките са били свързани с искания за по-високи заплати след високата инфлация, а условията на труд също често са били централна тема.

още
Как растат заплатите у нас и в ЕС? Как растат заплатите у нас и в ЕС? 14:55 | 17.09.2025 | 870

България отчита най-висок годишен ръст в ЕС през второто тримесечие на 2025 г. През второто тримесечие на годината (периода април–юни) почасовите трудови разходи се повишават с 3,6 на сто в еврозоната и с 4,0 на сто в целия ЕС спрямо същото тримесечие на миналата година. Тези разходи се състоят от два основни компонента — заплати и възнаграждения, както и разходи, свързани с труда, но не включващи заплати.

още
Допълнителни часове труд в България и ЕС Допълнителни часове труд в България и ЕС 10:57 | 26.08.2025 | 631

Според данните на Евростат през 2024 г. 6,6 на сто от заетите на възраст между 20 и 64 години в страните от ЕС са се трудили повече часове на основното си работно място. Увеличените трудови часове се отнасят за онези служители, които обикновено работят по 49 часа или повече на седмица, уточняват от европейската статистическа служба.

още
135 000 еднодневни трудови договори 135 000 еднодневни трудови договори 09:25 | 11.08.2025 | 793

Еднодневният трудов договор може да бъде за четири или осем часа. От началото на годината на чужденци са дадени 1500 разрешения за работа в селскостопанския сектор. 

още
Влиза в сила електронна трудова книжка Влиза в сила електронна трудова книжка 16:05 | 30.05.2025 | 987

Националната агенция за приходите ще стартира дейности по подготовка за прием на електронните трудови записи и миграцията на данните от уведомленията за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори, които работодателите подават в НАП.

още
СМТ: Модерната търговия има значим трудов принос СМТ: Модерната търговия има значим трудов принос 09:09 | 01.05.2025 | 861

Според данните на СМТ наетите в големите хранителни и нехранителни вериги получават над 1,5 млрд. лв. брутни трудови доходи, което е 2,5 процента от всички трудови доходи на наетите в страната.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg