АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Нови официални данни показаха, че индексът на потребителските цени в САЩ е нараснал през март с най-ниския си темп от септември насам - с 2,4 на сто на годишна база, след като бе на ниво от 2,8 на сто през февруари. На месечна база дори бе отчетена дефлация през март спрямо февруари от 0,1 на сто.


Годишният темп на промяна на цените на услугите в секторите на развлечението и спорта в ЕС е 5,2%, измерен с хармонизирания индекс на потребителските цени, което е спад с 0,9 пр.п. от 2023 г. Цените на оборудването за спорт, къмпинг и развлечения на открито растат много по-бавно в сравнение с предходната година.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Инфлацията в Унгария неочаквано се е повишила през февруари до най-високото си равнище през последните 15 месеца. Нарастването на потребителските цени се е ускорило до 5,6 на сто на годишна база през миналия месец, което е най-бързият темп на повишаването им от ноември 2023 г. (7,9 на сто).


Потребителските цени са нараснали до 1,5 на сто през януари от 1,3 на сто през декември, което съответства на предварителните данни , публикувани на 3 февруари.Това е най-високият темп на инфлацията от октомври 2023 г, когато цените са скочили с 1,7 на сто.


Прогнозата на пазарите бе средно за темп на растеж от 1,0 на сто. На тримесечна основа брутният вътрешен продукт е нараснал с 0,7 на сто при средни прогнози за 0,3 на сто.


България е сред държавите-членки, заедно с Румъния, Литва и Полша, с най-голям среден темп на нарастване на минималната заплата за изминалите 10 години - над 10%. Най-ниските средногодишни темпове на растеж сред държавите от ЕС са отчетени във Франция – малко над 2%, и Малта – почти 3%.


Инфлацията е нараснала до 1,5 процента през януари спрямо стабилния темп от 1,3 процента през декември. Възходящата тенденция се дължи основно на поскъпването с 27,8 процента на регулираните енергийни продукти след растежа с 12,7 процента през декември.


Общият размер на депозитите на домакинствата се равнява на 44,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на България. Годишният темп на растеж през декември се забавя спрямо преходния месец ноември, когато увеличението е било 12,2 процента на годишна база.


Темпът на икономическия растеж на страната обаче се забавя през юли-септември спрямо второто тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 6,7 на сто. Това е най-бавният темп на нарастване на БВП от седем тримесечия насам.