АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Предложено е продължителността на договорите да бъде 12 г., а локомотивите, вагоните и мотрисите, придобити от държавата след 2009 г., да бъдат ползвани пропорционално от операторите, в зависимост от обема на извършваната услуга.


До 1 октомври публичната администрация трябва да е готова с адаптацията на своите ИТ системи. Това важи и за част от структуроопределящите компании, предоставящи обществени услуги, заяви финансовият заместник-министър Методи Методиев.


Световните цени на хранителните продукти са се понижили незначително през май, тъй като повишението на цените на млечните продукти и месото до голяма степен е компенсирано от спада на цените на зърнените култури, захарта и растителните масла. Това съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Сътрудничеството обхваща всички сектори от икономиката, като във фокуса на съвместния мониторинг са секторите с висока социална значимост - храни, горива, фармация, телекомуникации, електронна търговия и финансови услуги.


Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


От изповяданите сделки през миналата година от чужденците, закупили имоти, на второ място са български граждани. Купуват предимно имоти в ценова рамка до 150 хиляди евро за места за почивка. Нямат интерес към новопостроени сгради. Няколко от сделките са на цени над 400 хиляди евро.


През април той е стигнал до 61,6 млрд. долара от рекорден дефицит за 138,3 млрд. долара през март. Това е най-ниският търговски дефицит от август 2023 г. и под осредните прогнози за дефицит в размер на около 70 млрд. долара, показват последните данни на Бюрото за икономически анализи.


През първото тримесечие на 2025 г. произведеният БВП възлиза на 45 617.3 млн. лв. по текущи цени. На човек от населението се падат по 7 093 лв. от стойностния обем на показателя.


аЕврото е въведено на 1 януари 1999 г. Тогава то става паричната единица на над 300 милиона души в Европа. През първите три години еврото е "невидима валута" – използва се само за счетоводни цели, например при електронните плащания.


Основни проблеми за бизнеса у нас остават недостига на работна ръка и икономическата несигурност. Очаквания за повишение на продажните цени през идните месеци изразяват мениджърите в промишлеността, докато настроенията в останалите сектори са за запазване на настоящото равнище на цените през следващите 3 месеца.