АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Пролетната прогноза се основава на определени предположения относно митата. Заложеният модел предполага, че митата на САЩ върху вноса на стоки от ЕС и на практика всички други търговски партньори ще останат на нивото от 10 на сто, прилагано към 9 април, с изключение на по-високи мита върху стоманата, алуминия и автомобилите (25 на сто), а определени продукти ще бъдат освободени от тарифи (фармацевтични и микропроцесори).


Износът на стоки е 3,574 млрд. евро за март 2025 г., като намалява със 114,3 млн. евро (3,1 на сто) в сравнение с този за март 2024 г. (3,688 млрд. евро). За януари - март 2025 г. износът е 10,025 млрд. евро (9,2 на сто от БВП), като намалява с 219,3 млн. евро (2,1 на сто) в сравнение с този за същия период на 2024 г. (10,244 млрд. евро, 9,9 на сто от БВП).


Търговията със зърнени стоки на Софийската стокова борса е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно, на 340 лева за тон.


Създаването на едноличното акционерно дружество (ЕАД) със 100 % собственик на капитала Министерство на земеделието и храните е възложено със Закона за държавния бюджет. Целта е изграждането на магазинна мрежа с български стоки и продукти от първа необходимост с минимална надценка.


През периода януари - февруари 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 0.4% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 8 306.6 млн. лева. През март 2025 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 9.2% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2 485.2 млн. лева.


Без проверки, преминаването през граничните пунктове е ускорено съществено и времето до/от Централна Европа може да се съкрати с до 8 часа, което е особено важно за бързооборотните стоки и чувствителните товари. Компаниите, чиито стоки пресичат редовно българските граници, получават предимство чрез съкратено транзитно време и по-изгодни логистични разходи, което ги прави по-конкурентни на Европейските пазари.


През март 2025 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 9.2% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2 485.2 млн. лева.


Министерството на финансите съобщи, че нетните мита през април възлизат на 16 млрд. долара, което е с около 9 млрд. повече в сравнение със същия период миналата година. Увеличението се случи през месец, в който президентът Доналд Тръмп повиши митата върху китайските стоки до 145% като същевременно наложи поне 10% налози върху вноса на стоки от други държави.


Стойността на износа на стоки от Хърватия достигна 6,1 милиарда евро през първите три месеца на годината, което е увеличение от 8,6% в сравнение със същия период на миналата година, а вносът е нараснал със 7,6% до 10,7 милиарда евро.


Високото ниво на безработицата в Канада, където броят на безработните е приблизително 1,6 милиона души, е резултат на прякото въздействие на митата, които президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи върху вноса на редица канадски стоки.